Vytŕča aj vám burina spomedzi dlaždíc? Toto radí skúsený záhradkár

burina

Ak sa chcete naučiť, ako udržiavať vašu terasu a príjazdovú cestu čisté a bez buriny, ste na správnom mieste. V tomto návode vám krok za krokom ukážeme, čo robiť, aby tieto miesta vyzerali čo najlepšie!(foto: plenum.sk)

Čo budete na začiatok potrebovať:

Prvým krokom je uistiť sa, že máte všetky nástroje a zdroje, ktoré potrebujete na boj so špinou a burinou.

  • Prístup k teplej vode
  • Vedro
  • Kefa s tvrdými štetinami
  • Čistič paluby

Skvelou možnosťou, ktorú môžete zvážiť, je použitie tlakovej umývačky. Ak ho máte, skvelé! Ak nie, nie je to problém, pretože to nie je potrebné.   

Keďže ide o dosť špinavú prácu, oplatí sa zvážiť nosenie starého oblečenia a záhradných rukavíc.

Krok 1: Odstráňte všetku burinu

Divoké rastliny zvyknuté na ťažké podmienky rastú aj na miestach, ktoré považujeme za rastlinám nepriaznivé. Rastú nad najmenšími kúskami voľného priestoru, ktorý sa nachádza v zákutiach príjazdovej cesty alebo medzi dlažobnými doskami či dlažobnými kockami. 

Skôr ako začneme s procesom čistenia, musíme sa uistiť, že sa ich zbavíme. Najúčinnejšou metódou je použitie herbicídu so systémovým účinkom, ktorý zlikviduje burinu a jej ťažko vyhrabávateľné korene.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Čučoriedky budú chutiť ako nikdy predtým. Skúste trik s hnojivom
burina1

Najpoužívanejšie sú prípravky s glyfosátom, ale vzhľadom na ich dlhodobý vplyv na životné prostredie bude lepším riešením použiť prípravok s látkou prírodného pôvodu, napr. vínny ocot (odporúčame prípravok Chráňte záhradu proti burine-koncentrát)

Ak chcete byť čo najekologickejší, nezostáva vám nič iné, len ručne odstrániť všetku burinu.

Krok 2: Zmiešajte čistič terás a príjazdovej cesty

Použitie čistiaceho prostriedku, ktorý nie je určený na použitie na tieto povrchy, môže zanechať zvyšky alebo ich dokonca poškodiť. Preto odporúčame zakúpiť si prípravok špeciálne určený na čistenie terás, ktorý je nielen bezpečnejší, ale poskytuje aj vynikajúce výsledky.

Je potrebné zmiešať s vodou v pomere podľa návodu na etikete a potom naliať do vedra alebo, ak používate tlakový čistič, preliať do špeciálnej priehradky.

Krok 3: Nalejte a vydrhnite

Teraz je čas začať nalievať čistiaci roztok na oblasti, ktoré chcete vyčistiť. Ak ide o veľkú plochu, oplatí sa to robiť po etapách, aby agent nemal čas zaschnúť na povrchu.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Zbavte sa slimákov v záhrade. Stačí posypať niečím, čo máte v kuchyni

Potom uchopte kefu s tuhými štetinami a začnite povrch drhnúť. Vďaka tvrdým štetinám a roztoku je ľahké prerezať špinu a riasy. Možno vás prekvapí množstvo nečistôt, ktoré uniká z škár v doskách, ale nebojte sa, je to úplne normálne.

Krok 4: Opláchnite čistou vodou

Keď vydrhnete nečistoty a riasy, musíte ich opláchnuť čistou vodou. Ak používate tlakový čistič, väčšina z nich je už pravdepodobne umytá, ale stále sa oplatí prejsť na ľahší prúd, aby ste sa zbavili posledných kúskov. Ak nepoužívate hadicu, v závislosti od oblasti, ktorú čistíte, by malo stačiť vedro s vodou alebo záhradná hadica.

Krok 5: Údržba

Najlepší spôsob, ako sa vyhnúť tomu, aby ste museli príjazdovú cestu čistiť viackrát, je pravidelne ju zametať. Je dôležité udržiavať ju bez buriny pomocou dlhotrvajúceho herbicídu, najmä v škárach dlažby.

Malá, ale pravidelná údržba zaisťuje odolnosť vašej paluby a príjazdovej cesty, vďaka čomu si ich môžete užívať a vážiť si ich po mnoho rokov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *