Vytrhanú burinu nevyhadzujte. Urobte z nej tieto veci a ušetrí vám to peniaze

burina 1

Burina sa objavuje spontánne v dôsledku vysokej vlhkosti na tráve alebo dlažbe. Ich kontrola môže byť nepríjemná. Navrhujeme spôsoby, ako burinu využiť.

Buriny sa považujú za škodlivé rastliny, ktoré je potrebné čo najrýchlejšie vykoreniť, aby sa nerozširovali. Nemusíte ich však hneď vyhadzovať. Tu sa dozviete, ako môžete burinu v záhrade využiť.

Čo robiť s burinou v záhrade?

Burina sa objavuje náhle. Dosť ťažko sa aj likvidujú a ich ručné vytrhávanie trvá dlho. Existuje mnoho metód, ako sa zbaviť nežiaducich rastlín. Niektorí používajú vriacu vodu, ktorá sa naleje priamo na burinu. Iní volia chemické prostriedky.

Tie, žiaľ, nie sú neutrálne voči dlažbovým kockám alebo okrasným rastlinám. Používame ekologické zmesi na báze produktov, ako je soľ, jedlá sóda alebo ocot. Odstraňujú burinu a sú ekologicky neutrálne. Nedávno sme zistili, že buriny sa nemusíte zbavovať vôbec a môžete ju využiť mnohými spôsobmi.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Ceny za energie sa pre domácnosti v roku 2024 nezmenia. Vláda vyčlenila viac ako miliardu eur

Ako využívate burinu vo svojej záhrade?

Burina nie je vhodná len na vyhodenie. Dá sa z nich vyrobiť hnojivo, kompost a dokonca aj kozmetika! Tu sú 3 recepty.

Kompost z buriny

Ak ešte nevytvorili semená, môžete ich použiť na urýchlenie dozrievania kompostu. Vhodný je na to harmanček, púpava alebo rebríček. Vzniknutý odvar by ste mali do kompostu zalievať počas celého leta. Odvar môžete pripraviť z 2 polievkových lyžíc buriny, ktoré sa uvaria v litri vody.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Ak ste presolili polievku, urobte len toto a bude zase chutná

Tekuté hnojivo z burín

Nemáte na svojom pozemku kompost? Žiadny problém! Vyklčovanú burinu môžete na hnoj premeniť sami. Jednoducho dajte 1 kg buriny do vedra a zalejte ju 10 l vody. Nechajte ho kvasiť a každých pár dní ho premiešajte. Po tomto čase môžete mať hnojovicu pripravenú na použitie.

Žihľavová masť na vlasy

Plevel je vhodný aj na výrobu prírodnej kozmetiky. Skvelým príkladom je žihľava, z ktorej pripravíte vlasovú masť. Vezmite 5 polievkových lyžíc žihľavových listov a zalejte ich 2 šálkami liehu. Nechajte pôsobiť 14 dní a potom preceďte. Týmto odvarom si niekoľkokrát týždenne potierajte hlavu.

Ako vidíte, existuje veľa spôsobov, ako využiť burinu!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *