Vytvarujte alobal ako baterku do ovládača. Nemusíte hneď kupovať novú

baterky

Batérie sú nerozlučným priateľom našich domácich elektrických spotrebičov. Vždy je dobré mať po ruke nové balenie a hneď ako sa nám batérie opotrebujú, vymeniť ich za nové. Veľmi často sa stáva, že batérie prestanú fungovať, keď to najmenej čakáme, a potom nepomôžu ani naše čarovné zaklínadlá či hodenie diaľkového ovládača. Je možné vymeniť batériu v diaľkovom ovládači za domácu?

Nie je všeobecne známe, že batéria nie je rovnaká ako batéria diaľkového ovládania a výrobcovia nám sľubujú veľkú výdrž, ktorá má tiež svoje hranice. Ak sa pohodlne usadíte pred televízorom a siahnete po diaľkovom ovládači a zariadenie sa nezapne, je to znamenie, že sa batérie vybili. Mnohí ľudia ich potom začnú vyťahovať alebo so zariadením krútiť, ale tento spôsob je málo účinný. Ako vymeniť batérie a zachrániť si plány na relaxáciu pred televízorom?

Čo je to batéria a na čo sa používa?

Batéria nie je nič iné ako galvanický článok, často označovaný aj ako elektrochemické zariadenie, ktoré premieňa chemickú energiu na elektrickú. Vďaka tomu môžu naše diaľkové ovládače, ale aj iné zariadenia napájané batériami fungovať bez toho, aby boli zapojené do štandardnej zásuvky. Fungovanie batérií je čisto fyzikálne, a to znamená, že ich fungovanie je založené na dvoch póloch: kladnom (+) a zápornom (-). Z tohto dôvodu je mimoriadne dôležité, aby sa batérie do zariadenia vkladali správne a nikdy nie naopak.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Ďalší brutálny útok medveďa v Detve. Muži majú poranené tváre aj končatiny

Mnoho ľudí si myslí, že batéria a akumulátor sú to isté, ale nie je to pravda. Tá druhá je opakovane použiteľná a po jej vybití ju možno bezpečne dobiť, čo pri vybitých batériách nie je možné. Odkiaľ sa berie prúd v batérii? Všetko je to vďaka dvom pólom a energia sa vždy uvoľňuje z „+“ a vracia sa do batérie cez „-„. To však neznamená, že prúd v batérii je pre nás nebezpečný, pretože je to len 1,5 V a v našich zásuvkách je už 230 V! Je možné vymeniť batérie bez toho, aby sme ich museli kupovať?

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Kedy by ste mali vypiť posledný pohár vody pred spaním? Dávajte si na to pozor

Potrebujeme vždy novú batériu?

Ak diaľkový ovládač nefunguje a vy nemáte čas alebo možnosť ísť do obchodu kúpiť nové batérie, nič nie je stratené. Stačí zamieriť do kuchyne po hliníkovú fóliu, ktorá je v domácnosti mimoriadne užitočnou pomôckou. Nielenže udrží vaše jedlo teplé alebo vyčistí špinavé povrchy, ale nahradí aj použité batérie! Znamená to, že hliníková fólia vedie elektrinu?

Stačí, ak kúsok hliníkovej fólie zrolujete do tvaru batérie a potom ho vložíte do diaľkového ovládača. Dôležité na tomto triku je, že fólia sa rovnako ako batéria dotýka kovových pružín zariadenia. Tým sa zabezpečí, že diaľkový ovládač bude fungovať hneď bez potreby kupovať batérie. Tento patent bude chvíľu fungovať, ale z dlhodobého hľadiska úplne nenahradí štandardnú batériu. Nezabúdajte, že nahradiť môžete len jednu batériu a druhá musí byť plne nabitá v ovládači vedľa hliníkovej fólie.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *