Ukrajina nechce pasívne čakať na rozhodnutie o svojom členstve v NATO alebo Európskej únii. Kyjev preto predstavil alternatívny plán – vytvorenie nového obrannej spolupráce s vybranými európskymi krajinami.
Táto iniciatíva má nielen posilniť bezpečnosť Ukrajiny, ale tiež fungovať ako možná „vstupná brána“ do severoatlantickej aliancie alebo EÚ.
Nový formát spolupráce: „Severná skupina-Ukrajina“
Minister obrany Ukrajiny Rustem Umerov oznámil na sociálnych sieťach vznik novej spolupráce pod názvom „Severná skupina-Ukrajina“ (Northern Group-Ukraine). Táto platforma združuje 12 európskych krajín, medzi ktorými sú Dánsko, Nórsko, Fínsko, Švédsko, Island, pobaltské štáty (Litva, Lotyšsko, Estónsko), Veľká Británia, Nemecko, Holandsko a Poľsko. Väčšina z týchto krajín patrí k členom NATO a EÚ.
Prvé oficiálne stretnutie sa uskutočnilo 20. novembra v Dánsku. Podľa Umerova bola diskusia zameraná na neodkladné potreby ukrajinskej armády, vrátane zabezpečenia moderného vojenského vybavenia, podpory obranného priemyslu a financovania strategických projektov.
Hlavné témy: Zbrane, financovanie a obranný priemysel
Zúčastnené krajiny už poskytli Ukrajine rôzne formy pomoci, vrátane tankov zo Západu, munície s dlhým doletom, systémov protivzdušnej obrany a v budúcnosti aj stíhačiek F-16. Diskutovalo sa aj o možnostiach zvýšenia výroby vojenského vybavenia priamo na Ukrajine podľa modelu dánskej spolupráce, ku ktorej sa postupne pridávajú ďalšie štáty.
Rustem Umerov zdôraznil, že táto iniciatíva môže pomôcť Ukrajine nielen pri obrane pred ruskou agresiou, ale tiež pripraviť pôdu pre budúce členstvo v NATO. „Koalícia autoritárskych režimov na čele s Ruskom si vyžaduje rozhodnú reakciu slobodného sveta,“ uviedol Umerov a dodal, že pre efektívnu obranu Ukrajina potrebuje aj strely s dlhým doletom.
Rusko ako hrozba pre európsku bezpečnosť
Švédska vláda po stretnutí uviedla, že strategické výzvy spojené s ruskou agresiou ovplyvňujú nielen Ukrajinu, ale aj bezpečnosť celej Európy. Cieľom novej spolupráce je preto posilniť európsky obranný priemysel a zabezpečiť väčšiu podporu pre Ukrajinu. Diskutovalo sa aj o ochrane východných hraníc EÚ, pričom všetci účastníci označili Rusko za hlavnú bezpečnostnú hrozbu.
Nasledujúce rokovania v rámci „Severnej skupiny-Ukrajina“ sú naplánované na január budúceho roka, pričom sa očakáva, že tentokrát sa uskutočnia priamo na ukrajinskom území.
V skratke:
Ukrajina vytvára nový obranný formát „Severná skupina-Ukrajina“, ktorý zahŕňa 12 európskych krajín, väčšinou členov NATO a EÚ. Táto spolupráca má posilniť obranu krajiny, podporiť jej vojenský priemysel a pripraviť pôdu na budúce členstvo v alianciách. Zúčastnené štáty označujú Rusko za hlavnú hrozbu pre regionálnu bezpečnosť a plánujú ďalšie kroky na podporu Ukrajiny.