Na jeseň a v zime bežia radiátory v našich domácnostiach na plné obrátky. Bohužiaľ sa môže stať, že napriek nastaveniu maximálneho výkonu nám bude stále zima. Prečo sa to stáva a čo sa dá urobiť, aby sme zabránili úniku tepla?
Sú radiátory stále zapnuté a vy stále pociťujete vlhkosť a chlad? S najväčšou pravdepodobnosťou uniká teplo generované radiátorom.
To netreba brať na ľahkú váhu, pretože tento stav výrazne ovplyvňuje zdravie vašej domácnosti. Ak sa budete neustále zdržiavať v nevykurovanej miestnosti, skôr či neskôr všetci prechladnú a v dome sa objaví pleseň.
Prečo z domu uniká teplo? Vinníkom môžu byť okná
Teplo uniká von cez medzery medzi sklom a okenným rámom, dverami, vetraním, neizolovanými stenami a zlou podlahou. V prvom rade je potrebné upraviť okná (mali by dokonale zapadnúť do povrchu rámu) a skontrolovať, či nedochádza k netesnostiam.
Medzery vznikajú v dôsledku prirodzeného používania, preto ich stačí chrániť čírym silikónom alebo zasklievacím tmelom. Tieto typy materiálov sú skvelé na izoláciu prípadných otvorov. Ak bývate v starej budove, oplatí sa uvažovať o zateplení stien. Je to dobrá investícia do budúcnosti a pomôže vám znížiť účty.
Tepelná izolácia budov postavených pred niekoľkými desaťročiami môže byť aj niekoľkokrát horšia ako tá, ktorá sa vyžaduje dnes.
Ako môžete zabrániť úniku tepla? Postupujte podľa týchto tipov
Keď odchádzate z domu, znížte teplotu v nepoužívaných miestnostiach. V noci tiež nastavte nižšie vykurovanie. Počas dňa udržiavajte v miestnostiach stálu teplotu, najlepšie 20-21 stupňov Celzia. Najteplejšie by malo byť v kúpeľni, kde by mala byť teplota 24-25 stupňov C.
Nevetrajte byt, ak sú zapnuté radiátory. Byt vetrajte maximálne 15 minút a mali by ste to robiť popoludní, keď je vonku najvyššia teplota. Radiátory nezakrývajte závesmi a nedávajte na ne mokré uteráky.