V posledných desaťročiach si ľudia rýchlo zvykli na to, že akýkoľvek tovar, na ktorý si spomenú, je kedykoľvek k dispozícii. Je to príjemné pre všetky produkty, ale obzvlášť dôležité je to pre potraviny, najmä tie základné.
Prestáva to fungovať
Je úžasné, ako dlho sme prežili v tomto stave všeobecnej hojnosti. Až na veľmi malé výnimky sa v obchodoch prakticky nikdy nevyskytol väčší nedostatok základných potravín. Je to o to pozoruhodnejšie, keď si uvedomíme, že už dávno nie sme sebestačnou krajinou a potraviny sa dovážajú zo všetkých kútov nielen Európy, ale celého sveta.
Zdá sa však, že tieto časy sa pravdepodobne končia. Určité náznaky sa objavili už v posledných rokoch, keď sa hovorilo o konci éry globalizácie, keď prakticky každý spolupracoval s každým a napríklad potraviny sa vyrábali tam, kde to bolo najlacnejšie.
Napríklad India sa stala najväčším vývozcom ryže, na ktorú pripadá 40 % všetkej produkcie ryže na svetovom trhu. Teraz však došlo k zásadnému zvratu. Táto najľudnatejšia krajina s okamžitou platnosťou zakázala vývoz väčšiny druhov ryže.
Ľudia si už nemôžu dovoliť
Napríklad agentúra AP News uvádza, že nedostatok ryže na trhoch sa začne prejavovať už čoskoro. Ceny začali prudko rásť. Ide o obrovský problém napríklad v Afrike, kde si ľudia už nemôžu dovoliť túto obľúbenú potravinu, ktorá tvorí základ mnohých jedál. Na iných kontinentoch ju potom spotrebitelia začali nakupovať vo veľkom, v obave, že bude ešte drahšia, čo sa aj deje.
Napríklad v Malajzii je už teraz nedostatok ryže napriek tomu, že sa tam pestuje. Tak ako inde, aj tu však výsledky poľnohospodárov ovplyvnila slabá úroda.