Začína to? 285-tisíc domácnostiam v USA vypli elektrinu z dôvodu neplatenia účtov

fre sonneveld q6n8nIrDQHE unsplash

Nová správa Centra pre biologickú diverzitu odhalila, že v rokoch 2021 až 2022 prudko vzrástol počet domácností, ktorým energetické spoločnosti odpojili elektrinu z dôvodu neschopnosti platiť.

Spomedzi štátov, ktoré tieto údaje nahlásili, vedie Illinois, ktorého hlavní dodávatelia elektriny od januára do októbra 2022 vypli elektrinu takmer 300 000 domácnostiam, čo je obrovský nárast oproti predchádzajúcemu roku.

Podľa správy sa počet odpojení v štáte Illinois zvýšil o 26 % oproti roku 2021 na 284 720 v prvých desiatich mesiacoch roku 2022. Prevažná väčšina odpojení pripadla na dvoch najväčších poskytovateľov elektriny v štáte, spoločnosti Commonwealth Edison (ComEd) Exelon a Amaren.

Obe spoločnosti sú vo vlastníctve investorov a boli kritizované za zvyšovanie platov manažérov, pričom sa snažili zdražiť elektrinu pre zákazníkov.

Ako sa uvádza v správe, spoločnosť ComEd v októbri 2021 zvýšila sadzby o 26 % a v novembri 2022 získala súhlas regulačných orgánov na ďalších 199 miliónov USD. Po celý čas zákazníkom vypínali svetlá pre neplatenie.

V tomto období bola spoločnosť ComEd zapletená aj do korupčného škandálu, v ktorom bola obvinená z „použitia finančných prostriedkov platiteľov daní ako súčasti úplatkárskej schémy“ s cieľom zabezpečiť prijatie právnych predpisov z roku 2011, ktoré zaviedli systém „sadzieb podľa vzorca“. Tento systém spôsobil, že zákazníci za posledné desaťročie zaplatili stovky miliónov dolárov na zvýšení sadzieb, ale spoločnosť ComEd z toho mala prospech vo výške takmer 4,7 miliardy dolárov.

Na začiatku Covidu-19 platilo celoštátne moratórium na prerušenie dodávok elektriny z dôvodu neplatenia, ale Illinois bol jedným zo štátov, ktoré túto politiku čo najskôr ukončili. Do konca roka 2021 sa takéto odpustenie neponúkalo.

„Prax odpojení, ktorým sa dá predísť, udržiava milióny Američanov v chudobe a zužuje ich možnosti úniku,“ konštatuje sa v správe. „Tým, že sme dali verejným službám právomoc trestať chudobu, dávame im licenciu na jej udržiavanie.“

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *