Asi nikto z nás nechce zbytočne sypať peniaze do záchoda, čo sa samozrejme v prípade splachovania stáva. Inak to ani nejde, ale vedeli ste, že splachovanie je zodpovedné za tretinu vody, ktorú spotrebuje vaša domácnosť? Že za deň vylejete do záchoda približne toľko vody, koľko vypijete za mesiac? Pri rastúcich nákladoch na vodné a stočné teda nie je od veci zamyslieť sa nad touto skutočnosťou.
Ak máte modernú toaletu s menším prietokom alebo dvojitým splachovaním, vaša misa pri každom spláchnutí pretečie približne 4 až 6 litrov vody. Pri starších toaletách to však môže byť až 2,5-krát viac. Keď si spočítate, koľkokrát za deň použijete toaletu, a vynásobíte to počtom členov domácnosti, možno budete prekvapení, koľko vody, resp. peňazí, do toalety vylievate.
Naplňte nádrž štrkom
Pravdepodobne sa vám však nezdá lákavá ani predstava, že si kvôli úspore vody zaobstaráte novú, ekologickejšiu toaletu. Ktorá, samozrejme, tiež nie je zadarmo. Napriek tomu existuje riešenie aj pre vás.
Jednoduchá plastová fľaša naplnená pieskom alebo štrkom vám môže pomôcť ušetriť peniaze. Najskôr z nej však odstráňte všetky etikety a visačky. Mohli by sa odlepiť vo vode a upchať nádrž. Naplňte ju zvoleným materiálom, ktorý môžete doplniť vodou pre zvýšenie hmotnosti.
PET fľašu naplnenú len vodou však neodporúčame. Mohla by sa v nádržke pohybovať a zablokovať mechanizmus zodpovedný za splachovanie.
Otvorte veko splachovacej nádrže, vložte do nej fľašu a uistite sa, že nijako neobmedzuje pohyb vnútorného mechanizmu. Plastová fľaša zaručuje, že sa jej obsah nerozšíri, nerozpustí a neucpe toaletu. Z tohto dôvodu sa neodporúča plniť nádržku napríklad tehlou, ktorá by sa časom mohla začať rozpúšťať.
Ročné úspory v hektolitroch
Táto jednoduchá metóda vám môže ušetriť minimálne 1 liter vody pri každom spláchnutí bez dodatočných nákladov. Vložený predmet vyplní priestor, ktorý by bol inak zaplavený vodou. Ak to vynásobíte počtom spláchnutí, vyjde vám to na niekoľko hektolitrov mesačne.
Vyskúšaním zistíte, aká veľká fľaša je pre vašu nádrž najvhodnejšia.
Nesplachujte zbytočne
Dávajte si tiež pozor, aby ste zbytočne nesplachovali. Všetky odpadky a zvyšky jedla hádžte do koša. Nesplachujte nič. Za koše sa už aj tak platí, ale za spotrebovanú vodu si priplatíte.
Dbajte na to, aby vaša splachovacia nádržka nepretekala. Samozrejme, takáto voda skončí nevyužitá v odpade. Niekedy je takýto únik zrejmý, ale ak si nie ste istí, stačí dať do splachovacej nádržky farbivo. Ak sa farbivo objaví v miske bez spláchnutia, je vhodné skontrolovať tesnenie.
Nezabúdajme, že sladká voda je vzácna komodita, a preto by sme ňou nemali zbytočne plytvať.