Záhradu musíte zalievať aj v januári, inak vám hrozí, že ju nezachránite

polievanie zahrada zima

Premýšľali ste o potrebe zalievať záhradu v januári? Skúsení záhradníci radia, aby ste v niektorých prípadoch mysleli na zalievanie aj v zimných mesiacoch. To, že je zima, neznamená, že rastliny nepotrebujú vodu!

Zvláštne zimy

V časoch, keď bolo bežné, že sneh ležal na zemi celé týždne alebo mesiace, mala pôda dostatok vlahy a zároveň bola izolovaná od najväčších mrazov. V takýchto časoch pravdepodobne nikomu nenapadlo zalievať záhradu, pretože by to bolo kontraproduktívne.

Teraz sa však klíma mení a zimy vyzerajú úplne inak. Rýchlo sneží, sneh sa v priebehu niekoľkých hodín opäť roztopí a môže dokonca spôsobiť záplavy, pred ktorými pôda nie je schopná udržať veľa vlahy. Inokedy sú zasa dlhé suché mrazy – a tie môžu byť pre vašu záhradu naozaj nebezpečné.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Takto zasaďte cesnak teraz po zime a budete ho mať obrovský

Ochrana pred suchými mrazmi

Keď po daždi alebo rozmrazení prídu dlhotrvajúce mrazy, môže to byť pre mnohé vaše rastliny nebezpečné. Uškodí to rastlinám a plodinám, ktoré nie sú v danej oblasti pôvodné a potrebujú miernejšie podnebie, ale môže to byť komplikácia aj pre trvalky. Vlhkosť zamrzne v koreňovom systéme a môže rastliny nenávratne poškodiť. Paradoxne zároveň korene nemajú dostatok vlahy, pretože ju nedokážu z ľadu získať.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Najlepší spôsob boja proti slimákom v záhrade. Urobte to už teraz a máte pokoj

Preto by ste v dňoch, keď teplota aspoň cez deň vystúpi nad bod mrazu, mali myslieť na zavlažovanie. Používajte vlažnú vodu, ktorá pôdu mierne zohreje a ku koreňom sa dostane aj cez zamrznutú pôdu. Zalievajte vtedy, keď teplota vzduchu vystúpi nad bod mrazu, a neprelievajte.

Izolácia proti mrazu

Počas jesenných mrazivých dní je však dôležité myslieť na dostatočnú ochranu záhrady. Niektoré kríky alebo plodiny je potrebné izolovať, aby sa v nich počas dlhých zimných mesiacov udržala príjemná teplota. Môžete použiť napríklad záhradnícku fóliu alebo plachtu, piliny alebo mulč.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *