Zalievanie paradajok kvasnicami (droždím) je pozoruhodná technika, ktorá môže priniesť úžasné výsledky pestovania. Všetci vieme, aká dôležitá je správna podpora rastu rastlín. Ale napadlo nám niekedy použiť kvasnice ako prírodné hnojivo? Ukazuje sa, že tieto malé huby môžu mať obrovský vplyv na úrodu našich paradajok. Vďaka nim môžeme dosiahnuť ešte väčšiu a chutnejšiu ovocnú odmenu za našu prácu v záhrade. Pripravte sa na inšpiratívne informácie o zalievaní paradajok kvasinkami!
Prečo používať kvasnicové hnojivo na zalievanie paradajok?
Dosiahnuť dobrú úrodu paradajok pri ich pestovaní nie je vôbec jednoduchá úloha. Už od začiatku musíte rastlinám poskytnúť správne podmienky a podporu v každej fáze pestovania.
Preto si záhradníci neustále kladú otázku, čím zalievať paradajky, aby sa dosiahol dobrý vývoj rastlín, aktívne plodenie paradajok a odolnosť voči chorobám.
Ak sadenice jednoducho zasadíte do pôdy a rastliny nezalievate ani nehnojíte, nemôžete očakávať uspokojivé výnosy. Dokonca aj kvitnúce kríky paradajok sa môžu v okamihu zmeniť na zakrpatené rastliny. Kvety úplne opadajú alebo len niektoré z nich nasadia plody.
Ako zalievať paradajky, aby získali silu na rast a odolnosť
Pred zalievaním paradajok je dôležité rozhodnúť o prostriedkoch na výživu (hnojenie) a stimuláciu rastu rastlín v našej záhrade. Väčšina záhradkárov sa vzdáva používania chemikálií na vlastných záhonoch. Prechádzajú na prírodné hnojivá, ako je popol, kurací trus alebo kvasnice.
Prečo práve kvasnicové hnojivo? Živiny, ktoré vznikajú pri kvasení kvasiniek, sú vynikajúce na stimuláciu rastu a vývoja sadeníc paradajok. Zalievanie paradajok kvasnicami robí rastliny silnejšími, odolnejšími voči chorobám a pri ďalšom zalievaní kvasnice prinútia paradajkový krík, aby sa pokryl plodnými plodmi.
Aké sú výhody zalievania paradajok kvasnicami
Zalievanie sadeníc roztokom kvasníc prirodzene stimuluje rast rastlín. Kvasnicové hnojivo aktivuje rozvoj koreňového systému a zvyšuje odolnosť zeleniny voči chorobám. Kvasnice sú živným roztokom obsahujúcim vitamíny a minerálne látky potrebné na plnohodnotný vývoj a plodenie paradajok.
Enzýmy obsiahnuté v roztoku kvasníc aktivujú rozmnožovanie prospešných baktérií v pôde. Pravidelné zalievanie paradajok kvasnicami vedie k bujnému kvitnutiu paradajok, po ktorom nasleduje bohaté plodenie. To však nie sú všetky výhody.
Kvasnicové hnojivo tiež potláča rast buriny v záhrade. Špecifická vôňa kvasníc odpudzuje slimáky a kazí chuť niektorých škodcov. Z tohto dôvodu je dobré používať kvasnice vo forme zálievky alebo postreku počas pestovania.
Príprava roztoku kvasníc na zalievanie paradajok a iných rastlín v záhrade
Ak chcete pripraviť kvasnicový roztok na zalievanie paradajok, nalejte do hrnca liter vody a zohrejte ju na 30 stupňov, pridajte 4 polievkové lyžice cukru.
Potom rozpustite 50 g stlačených kvasníc vo vode s pridaným cukrom a umiestnite na teplé miesto, aby kvasnice mohli začať pracovať.
Namiesto čerstvého droždia môžete použiť balíček sušeného droždia (17 g). Proces kvasenia by mal trvať aspoň 2 hodiny.
Potom je potrebné roztok kvasníc rozriediť v 5 litroch ustálenej vody zohriatej na teplotu okolia. Kvasnicové hnojivo teraz odložíme na týždeň na kvasenie. Potom ho zriedime v pomere 100 ml na 5 litrov vody.
Prípadne môžete pripraviť slabšiu koncentráciu kvasničného hnojiva bez toho, aby ste ho odložili na týždeň. Kvasnice rozpustíme v 5 litroch vody počas 2 hodín.
Vzniknutý roztok použijeme na zalievanie paradajok kvasnicami.
Takto pripravené kvasnicové hnojivo môžeme použiť aj na zalievanie inej zeleniny a ovocných kríkov. Možno ho použiť napríklad na zalievanie uhoriek.
Paradajky, uhorky a iné rastliny týmto roztokom zalievajte maximálne 3-krát za sezónu. Pamätajte, že všetko, čo pomáha, môže v príliš veľkej dávke rastline aj uškodiť.
Prvýkrát sa kvasnicové hnojivo najlepšie aplikuje týždeň alebo dva po vysadení sadeníc paradajok do zeme.
Stačí pol litra kvasnicového hnojiva, ktoré by sa malo naliať čo najbližšie ku koreňom rastliny. Na ďalšie dve prihnojenia budú potrebné dva litre kvasnicového hnojiva pre už väčšiu rastlinu.
Rovnakým spôsobom a z rovnakých ingrediencií môžeme pripraviť aj kvasnicový postrek pre paradajky. Bude chrániť listy rastliny pred chorobami a škodcami.