Zázvor je všeobecne známy svojimi liečivými účinkami pri bolestiach hrdla a prechladnutí. Ale vedeli ste, že jeho dosah je oveľa širší? Zmierňuje nevoľnosť, podporuje trávenie, pomáha pri kardiovaskulárnych ochoreniach; má protizápalové, antivírusové, antibakteriálne a antioxidačné vlastnosti.
Výskum dokonca preukázal, že pôsobí proti bolesti a horúčke u zvierat. Preto by zázvor nemal chýbať vo vašej domácnosti. V akej forme si ho môžete vychutnať?
Zázvorové pochúťky
Najznámejším variantom prípravy zázvoru je zázvorový čaj. Čerstvý zázvor ošúpeme, nastrúhame, štvrť hodiny povaríme vo vode, potom scedíme a dochutíme medom a citrónom. Pitím tohto čaju môžete priamo predchádzať ochoreniam dýchacích ciest, alebo ak už máte nádchu, môžete zmierniť jej príznaky. Čaj však nie je jediným spôsobom konzumácie zázvoru.
Zázvor môžete žuť čerstvý, ak na to máte žalúdok, alebo si z neho môžete vyrobiť „cukríky“. Jemne nastrúhaný zázvor povaríte s medom, zo vzniknutej zmesi vytvarujete guľôčky alebo guľôčky a po stuhnutí ich obalíte v práškovom cukre. Zázvor môžete použiť aj pri pečení sušienok a pečiva. Gurmáni dokonca odporúčajú pridať kúsok čerstvého zázvoru do obľúbeného smoothie alebo štipku sušeného zázvoru do rannej kávy.
Ak nemáte radi štipľavú chuť zázvoru, ale napriek tomu túžite po jeho blahodarných účinkoch, môžete si ho kúpiť aj vo forme tabletiek v lekárni.
Zázvorový esenciálny olej
Zázvor nemusíte len konzumovať, existujú aj iné možnosti. Zázvorový olej sa získava z odnoží zázvoru pomocou destilácie. Je veľmi koncentrovaný a má silnú arómu. Olej pomáha pri chronických rotáciách kĺbov. Pridáva sa aj do krémov, pretože znižuje drsnosť pokožky a vyhladzuje vrásky. Éterický olej sa môže používať aj v aromaterapii.
Zázvor je pokladom pre zdravie, preto ho neváhajte vyskúšať najmä v jesennom období.