Toto sa stane, ak prestanete piť kávu. Vaše zuby budú bledšie a nie len to

kava

Lekári a odborníci na výživu zostavili zoznam hlavných zmien, ku ktorým dochádza v tele po tom, ako prestanete piť kávu. Je to zároveň prekvapujúce čítanie, pretože zvyčajne vyzdvihujú zdravotné prínosy kávy. Ak jej však pijete veľké množstvo počas dlhého obdobia, prínosy prestávky môžu byť takmer výlučne pozitívne, s jednou výnimkou.

Budete viac úzkostliví

Aj keď výhody zastavenia pravidelnej konzumácie kofeínu prevažujú, jedna vec sa vám pravdepodobne nebude páčiť. Po skončení pitia kávy totiž budete pravdepodobne pociťovať väčšiu úzkosť, a to viac počas prvých dní nového životného štýlu. Je to, samozrejme, preto, lebo telo si vytvorilo závislosť od kofeínu a jeho nedostatok spôsobuje symptómy. Je to spôsobené najmä náhlym nedostatkom adrenalínu a dopamínu, hormónov nachádzajúcich sa v kofeíne, ktoré pôsobia ako stimulanty. Podľa odborníkov trvá asi týždeň, kým sa človek prispôsobí novému stavu.

Budete lepšie spať a budete viac oddýchnutí

Podľa štúdie uverejnenej v časopise Journal of Clinical Sleep Medicine môže vypitie jednej šálky aj šesť hodín pred spaním výrazne narušiť váš spánkový cyklus. Ak prestanete piť kávu úplne alebo aspoň po poludní, kvalita vášho spánku sa výrazne zlepší, čoho výsledkom budete oddýchnutejší. Umožníte totiž hormónu melatonínu pracovať tak, ako má.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Jedlá s najväčším počtom rakovinotvorných látok. Slováci ich jedia denne

Budete mať jasnejšie myšlienky

Hoci vás po začatí detoxu od kávy môže nakrátko rozbolieť hlava, z dlhodobého hľadiska vám to pomôže. Kofeín spôsobuje sťahovanie ciev v mozgu, čo spomaľuje prietok krvi o 27 %. Ak znížite príjem tejto látky, cievy sa opäť rozšíria, čím sa zvýši prekrvenie mozgu. Vaše myšlienky tak budú jasnejšie a presnejšie a pomôžu vám lepšie sa sústrediť.

Vaše zuby budú jasnejšie

Káva je veľmi kyslý nápoj, čo znamená, že poškodzuje vaše zuby a tiež na nich každým dúškom zanecháva tmavé škvrny. Preto majú ľudia pri dlhodobom pití kávy zvyčajne žlté zuby. Keď prestanete piť kávu, tento stav sa začne zlepšovať. Kofeín tiež vysušuje v ústach sliny, ktoré slúžia ako kľúčová ochrana pred baktériami spôsobujúcimi zubný kaz.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Slováci tento druh kávy milujú. Vedia ale, čo vôbec nezdravé obsahuje?

Váš krvný tlak klesne

Vedci dokázali, že v dôsledku pitia kávy vaše cievy strácajú pružnosť. Stačí vypiť jednu šálku kávy denne a váš krvný tlak sa zvýši, pretože vaše telo musí viac pracovať, aby prekrvilo kľúčové orgány. Ak prestanete piť kávu alebo ju aspoň obmedzíte, váš krvný tlak by mal klesnúť.

Zvýši sa vaša energia a hydratácia

Kofeín je veľmi močopudná látka, čo znamená, že núti obličky vynaložiť väčšie úsilie na čistenie krvi. Orgány reagujú na kofeín tým, že odoberajú vodu z krvného obehu a posielajú ju do močového mechúra. Ak súčasne neprijímate dostatok iných tekutín, môžete ľahko dospieť k chronickej dehydratácii, veľmi nepríjemnému stavu plnému únavy a náladovosti.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *