Zelenský sa nepoteší! Biden tvrdí, že Ukrajina nie je pripravená na vstup do NATO

zelensky biden

Prezident Biden povedal, že si nemyslí, že Ukrajina je pripravená na členstvo v NATO, a dodal, že je predčasné vyzývať na hlasovanie o prijatí vojnou zmietanej krajiny do aliancie.

„Nemyslím si, že je pripravená na členstvo v NATO,“ povedal Biden v rozhovore pre CNN, ktorý bol odvysielaný v nedeľu.

Prezident dodal, že si nemyslí, že v NATO existuje „jednomyseľnosť v otázke, či prijať alebo neprijať Ukrajinu do rodiny NATO teraz, v tejto chvíli, uprostred vojny“.

Bidenove komentáre prichádzajú v čase, keď sa pripravuje na odchod do Európy, kde sa zúčastní na utorkovom samite NATO v Litve, kde sa očakáva, že členstvo Ukrajiny aj Švédska bude v popredí diskusií.

„Myslím si, že je predčasné hovoriť – vyzývať na hlasovanie… sú tu ďalšie podmienky, ktoré musia byť splnené, vrátane demokratizácie a niektorých ďalších otázok,“ povedal Biden pre CNN.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Prví Slováci v Chorvátsku hlásia astronomické ceny. Neuveríte, koľko zaplatili

„Myslím si, že musíme stanoviť … racionálnu cestu pre Rusko – pre, pardon, pre Ukrajinu – aby sa kvalifikovalo na vstup do NATO,“ dodal.

Prezident minulý mesiac povedal, že Ukrajine vstup do NATO neuľahčí, pričom poznamenal, že krajina musí splniť požiadavky, aby sa mohla stať členom. Zároveň však vtedy vyjadril presvedčenie, že k členstvu dôjde.

Pre CNN poznamenal, že členovia NATO majú povinnosť brániť sa navzájom, takže prijatie Ukrajiny do NATO, keď ešte stále vedie vojnu, by znamenalo, že všetci budú vo vojne s Ruskom. Pokiaľ však ide o Švédsko, Biden povedal, že je „optimistický“, že krajina môže dosiahnuť členstvo.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Sem do Chorvátska radšej necestujte. Pozrite sa, čo vypúšťajú do mora

„Sme zaviazaní ku každému centimetru územia, ktoré je územím NATO. Je to záväzok, ktorý sme všetci prijali, bez ohľadu na to, čo sa stane. Ak prebieha vojna, potom sme všetci vo vojne. Viete, ak by to tak bolo, sme vo vojne s Ruskom,“ povedal.

Spojené štáty posielajú kazetovú muníciu na Ukrajinu, čo je rozhodnutie, ktoré musel Biden obhajovať v rozhovore pre CNN po tom, ako schválenie transferu vyvolalo obavy skupín na ochranu ľudských práv a niektorých zákonodarcov v Kongrese, že táto zbraň môže ublížiť civilistom.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *