Trh so zlatom by mohol zaznamenať nový býčí impulz, keďže svet by mohol byť svedkom nového typu zlatého štandardu.
V piatok ruská vláda potvrdila, že Brazília, Rusko, India, Čína a Južná Afrika, známe aj ako krajiny BRICS, zavedú novú obchodnú menu krytú zlatom.
Oficiálne oznámenie sa očakáva počas augustového samitu BRICS v Juhoafrickej republike.
Najnovšia správa dodáva nový impulz pokračujúcemu trendu de-dolarizácie, ktorý sa rozvíja v globálnom hospodárstve. Od polovice roka 2022 centrálne banky na celom svete nakupujú zlato historickým tempom, čiastočne s cieľom diverzifikovať svoje rezervy smerom od amerického dolára.
Podľa mnohých analytikov je ďalším vývojom tohto procesu mena krytá zlatom. Mnohí analytici považujú nedávne nákupy zlata v Číne za snahu dodať jüanu medzinárodnú dôveryhodnosť.
Vyzbrojenie americkej vlády americkým dolárom proti Rusku za inváziu na Ukrajinu zároveň vyvolalo určitú geopolitickú neistotu medzi niektorými krajinami, ktoré sú spojencami Ruska.
Hoci vyhliadka na zavedenie meny BRICS podporenej zlatom poskytne zlatu výrazný impulz, niektorí analytici očakávajú, že potrvá určitý čas, kým sa tento vplyv prejaví na trhu.
Thorsten Polleit, hlavný ekonóm spoločnosti Degussa, uviedol, že hoci je toto oznámenie krokom správnym smerom, k tomu, aby sa stalo skutočnosťou, je ešte dlhá cesta.
„Na prvý pohľad znie nová transakčná jednotka krytá zlatom ako dobré peniaze – a mohla by byť veľkou výzvou najmä pre hegemóniu amerického dolára,“ uviedol v exkluzívnom komentári pre Kitco News.
Polleit však dodal, že diabol sa skrýva v detailoch.
„Aby bola nová mena rovnako dobrá ako zlato, teda skutočne zdravá mena, musí byť na požiadanie zameniteľná za zlato. Nie som si istý, či práve toto majú Brazília, Rusko, India, Čína a Južná Afrika na mysli,“ povedal. „Používanie zlata ako peňazí, zúčtovacej jednotky, by nepochybne znamenalo skutočnú zmenu. Mohlo by viesť k prudkej devalvácii mnohých fiat mien voči žltému kovu (vrátane fiat mien krajín BRICS) a mohlo by katapultovať ceny tovarov vo fiat mene. Mohol by to byť šok pre globálny systém fiat peňazí. Nie som si istý, či je to to, čo chce BRICS dosiahnuť.“
Polleit dodal, že ďalšou možnosťou by bolo, keby krajiny BRICS vytvorili novú banku na financovanie zahraničného obchodu, ktorá by vyžadovala zlato ako kapitál.
„Za túto zásobu zlata by nová banka mohla napríklad poskytovať finančné pôžičky vývozcom a vydávať ‚novú menu‘; alebo by sa vývoz krajín BRICS mohol predávať za ‚novú menu‘ a/alebo zlato,“ povedal. „Myslím, že je spravodlivé povedať, že je ešte skoro na definitívny záver o tom, kam to povedie – potrebujeme viac podrobností.“
Naeem Aslam, hlavný investičný riaditeľ spoločnosti Zaye Capital Markets, uviedol, že hoci by to mohlo zlatu priniesť dlhodobý impulz, vzácny kov naďalej čelí krátkodobým problémom. Dodal, že napriek tomuto oznámeniu je svet stále ďaleko od meny krytej zlatom.
„To však neznamená, že sa to vôbec nedá dosiahnuť,“ povedal. „V súčasnosti by akékoľvek ďalšie pozitívne správy v tejto oblasti určite mohli pomôcť cene zlata, ale dôležitejšie je, že obchodníci sa teraz sústredia na údaje o indexe spotrebiteľských cien v USA, ktoré budú zverejnené budúci týždeň.“
Ostatní analytici sa k tomuto oznámeniu stavajú naďalej veľmi nedôverčivo.
„Zdá sa, že sa ozývajú reči o mene BRICS podporovanej zlatom. Nemajú zlato, ktoré by túto menu významne podporilo,“ povedal Marc Chandler, výkonný riaditeľ spoločnosti Bannockburn Global Forex. „Či sme sa nepoučili zo skúseností EMÚ s menovou úniou bez fiškálnej únie. Som hlboko skeptický.“
Mnohí analytici špekulovali o novej globálnej mene, ktorá by spochybnila úlohu amerického dolára ako svetovej rezervnej meny. Koncom marca bývalý hlavný ekonóm Goldman Sachs Jim O’Neill v článku uverejnenom v časopise Global Policy Journal napísal, že dominancia amerického dolára by destabilizovala globálnu menovú politiku. Dodal, že mena BRICS, ktorá by spochybnila dominanciu amerického dolára, by priniesla stabilitu do svetového hospodárstva.
„Vždy, keď Federálny rezervný systém začal obdobie sprísňovania alebo naopak uvoľňovania menovej politiky, dôsledky pre hodnotu dolára a následné efekty boli dramatické,“ povedal.