Žiadny vtip! Za nosenie rúška hrozí pokuta 150eur!

anastasiia chepinska eGjHhmC 3ww unsplash

Po tom, čo Viedeň ako posledná spolková krajina zachovala povinnosť nosiť masku FFP2 vo verejnej doprave, starosta Michael Ludwig nakoniec ustúpil – od 1. marca sa povinnosť nosiť masku vo verejnej doprave skončí v celom Rakúsku.

Zaujímavosť: donedávna ste mohli byť za nenosenie masky potrestaní.

Ukončením povinnosti nosiť masku sa totiž vracia do platnosti zákaz zahalovania, ktorý platí od roku 2017. V súlade s tým je zakázané zakrývať si tvár na nerozoznanie na verejných miestach, čo rozhodne zahŕňa aj nosenie masky. Budú teraz musieť platiť tí, ktorí sa z rôznych dôvodov stále nechcú zaobísť bez masky?

Faktom je, že: Wiener Linien nemá podľa spolkového zákona žiadne donucovacie právomoci. Ako pre „Heute“ vysvetlila hovorkyňa, v domácom poriadku nie je zákaz nosenia masky. Každý, kto chce nosiť ochrannú masku, tak môže urobiť.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Sem do Chorvátska radšej necestujte. Pozrite sa, čo vypúšťajú do mora

Podľa zákona prijatého vtedajšou turecko-modrou vládou môže byť uložená pokuta 150 eur, ak si niekto zakryje „svoje črty oblečením alebo inými predmetmi“. Prísne vzaté, nosiť masku vo verejnej doprave môžu len ľudia, ktorí majú lekárske potvrdenie, že ju musia nosiť.

Zákon bol zameraný predovšetkým na moslimské ženy, ktorých celoobličajové závoje boli tŕňom v oku vlády. Počas pandémie sa stal neaktuálnym.

Na otázku denníka Heute o tejto neprehľadnej záležitosti ministerstvo vnútra odpovedalo:

Po zrušení všeobecnej povinnosti nosiť masku FFP2 sa § 2 ods. 2 AGesVG bude uplatňovať ako doteraz. Pred pandémiou sa na používanie masiek zo „zdravotných dôvodov“ vyžadovalo lekárske potvrdenie. Pri uplatňovaní AGesVG bude polícia zasahovať obzvlášť primeraným spôsobom, najmä v nasledujúcich mesiacoch.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Zmutované šváby sa premnožili v obľúbenej destinácii Slovákov

Ak osoba vie hodnoverne preukázať zdravotný dôvod, nejde o správny delikt. Cieľom a účelom zákazu zahalovania je podpora integrácie. To by malo byť pri zásahu v popredí, ale dobro zdravia by nemalo byť zatlačené do pozadia.

Príslušné spolkové ministerstvo (BMSGPK) v súčasnosti koordinuje, či a v akej forme budú v budúcnosti zverejnené varovné povinnosti alebo odporúčania týkajúce sa povinného zahaľovania. Tieto odporúčania bude potrebné zohľadniť pri zásahoch. V rámci polície budú vydané jednotné usmernenia.

Mnohé preto bude pravdepodobne v kompetencii príslušných policajtov. Na základe informácií, ktoré sú v súčasnosti k dispozícii, však nie je jasná línia – uvidíme, ako budú zodpovedné ministerstvá postupovať.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *