Zistite, či nemáte v tele veľa soli. Takéto sú príznaky

sol

Soľ je všade. V každom jedle, občerstvení alebo dokonca v sladkostiach. Ak ju vopred neznížime, čakajú nás vážne zdravotné následky. Ako rozpoznáte prvé príznaky? Vysvetľujeme.

Jazyk je mimoriadne dôležitý orgán. Práve vďaka jazyku dokážeme hovoriť, ale aj rozpoznávať chute. Tento jedinečný orgán rozoznáva päť základných chutí – sladkú, slanú, štipľavú, kyslú a umami. Soľ je jednou zo základných potravín, ktoré dodávajú jedlám slanú chuť.

O závislosti od cukru sa hovorí už roky. Málo sa však spomína soľ, ktorá sa rovnako ako cukor nachádza takmer v každom potravinárskom výrobku. Neuvedomujeme si však, že denne konzumujeme príliš veľa soli, čo má negatívny vplyv na naše zdravie. Aké sú prvé príznaky nadmernej konzumácie soli? Vysvetľujeme.

Soľ nie je taká zdravá, ako sa zdá

Soľ je jednou z najdôležitejších potravín. Malé pridanie soli úplne zmení chuť akéhokoľvek jedla. Tento nenápadný prášok slúži aj ako konzervačný prostriedok a dokonca pôsobí ako elektrolyt. Malé množstvo soli je pre správne fungovanie organizmu nevyhnutné.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Počuli ste o tejto káva? Je najzdravšia a nejmenej dráždi žalúdok

Problém začína, keď jej začneme konzumovať príliš veľa. Podľa smerníc Svetovej zdravotníckej organizácie by sme nemali prijať viac ako 5 g soli denne. Väčšina z nás jej konzumuje príliš veľa, čo má vážne zdravotné následky, ako napríklad hypertenziu, mŕtvicu a ischemickú chorobu srdca.

Prvé príznaky nadbytku soli v tele. Ľahko prehliadnuteľné

Naše telo sa skladá zo 70 % z vody. Vylučujeme ju močom, preto by sme mali denne vypiť aspoň dva litre tekutín, z ktorých väčšinu by mala tvoriť voda. Sú obdobia, keď si telo začne vodu ukladať. Spoznáte to podľa opuchov na tvári a tele. Je to jeden z príznakov nadmerného príjmu soli, pretože táto zložka zadržiava vodu v tele.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Tajný recept záhradkára. Týmto zalievajte paradajky a budú sladučké

Musíte po jedle vypiť pohár vody? Pozrite sa na svoj jedálniček.

Je veľmi pravdepodobné, že konzumujete príliš veľa soli, čo spôsobuje, že máte neustále pocit smädu. Ďalším rovnako častým príznakom nadmerného príjmu soli sú migrény. Štúdie vedcov ukázali, že nadbytok sodíka môže prispievať k zintenzívneniu migrény. V extrémnych prípadoch môže viesť k hypertenzii, ktorá zvyšuje riziko mŕtvice a ischemickej choroby srdca.

Zdravie je prvoradé. Ak sa chcete tešiť zo zdravia čo najdlhšie, obmedzte soľ v strave. Začnite malými krokmi a postupne znižujte množstvo korenia, až sa dostanete do bodu, keď nebudete prijímať viac ako 1/4 čajovej lyžičky soli denne – to je všetko, čo naše telo potrebuje.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *