V Chorvátsku je už všetko v plnom prúde a krajina sa veľmi rýchlo zapĺňa turistami. Hotelové rezorty a pláže už praskajú vo švíkoch, diaľnice sa zapĺňajú dopravnými zápchami a miestni podnikatelia si spokojne plnia vrecká. Skrátka, typický začiatok jadranskej sezóny.
Niekedy to dopadne strašne
Ukazuje sa však, že aj zlodeji sa ponáhľajú, keďže už boli zaznamenané stovky prípadov, keď ľudia prišli o peniaze, mobilné telefóny a iné cennosti. Na plážach to totiž ide veľmi rýchlo. Skúsení profesionáli sa pohybujú elegantne a nenápadne, takže si ich ani nevšimnete.
Ako upozorňuje internetový denník Dnevnik.hr, zlodeji sa pohybujú najmä v turisticky obľúbených oblastiach, ako sú ostrovy Krk alebo Hvar, Dalmácia, Rijeka, Pula a ďalšie miesta, kam Slováci zvyčajne chodia. Prípady sú v súčasnosti hlásené najmä z Istrie, kde sa sezóna tradične začína najskôr a kde je už veľmi veľa ľudí. Postupne sa aktivita nepoctivcov presunie na juh.
Pravdou je, že zlodeji majú na plážach hody každý rok. Ľudia sú nepoučiteľní, čo platí najmä pre Slovákov. „Videli sme prípady ľudí zo Slovenska, ktorí sa báli, že im hotelová chyžná zoberie peniaze alebo karty, a tak si na pláž brali vypuklé peňaženky aj s dokladmi. Hneď na druhý deň o ne prišli,“ hovorí recepčná hotelového rezortu v Rabacu. „Nemali tu nič, mali problém zohnať peniaze na cestu domov a museli odísť.“
Ako narábať s peniazmi
Preto sme sa vybrali aj na spomínanú pláž, kde sa to malo stať pred niekoľkými dňami. Natrafili sme tam na ďalších Slovákov, a tak sme sa ich opýtali, ako sa s touto záležitosťou vysporiadali oni. „Mám len 50 eur na niektoré výdavky, napríklad na obed alebo zmrzlinu, ale inak si všetko dávame do trezoru v hoteli,“ hovorí pán Tibor zo Žiliny.
Iní majú naozaj zaujímavý trik, ktorý sa im zatiaľ osvedčil. „Máme tu pomerne dosť peňazí. Ale vždy si ich dávame do ponožiek, tie nám nikto neukradne,“ hovorí Kristína z Banskej Bystrici. Otázkou je, či na to skôr či neskôr prídu aj profesionáli.
V každom prípade by ste na pláž nemali nosiť žiadne cennosti a veľmi málo peňazí. V dobe drahých mobilných telefónov, ktoré chcú mať ľudia stále pri sebe, bohužiaľ hrozí, že ich jednoducho stratia. A to môže byť v prípade iPhonu za 1400€ veľmi nepríjemné. Práve tu by ste mali zvážiť nejaké vhodné poistenie.
Dobrý nápad je zabaliť cennosti do detskej plienky, ktorej sú okraje trochu ušpinené napríklad nuttelou…