Americké banky zaznamenali najväčší odlev kapitálu za posledných 40 rokov

bank notes g7eab9ac20 1920

Ako v stredu informovala Federálna spoločnosť pre poistenie vkladov (FDIC), v prvom štvrťroku tohto roka banky v USA zaznamenali rekordný pokles celkových vkladov o 2,5 %.

Odlev bol najväčší, aký FDIC zaznamenala od roku 1984, keď začala zbierať takéto údaje.

Podľa správy americké banky prišli v období január až marec o vklady v hodnote 472 mld. dolárov, čo predstavuje štvrtý štvrťrok odlevu v odvetví za sebou. Tento pokles pochádzal predovšetkým z nepoistených prostriedkov, uviedol FDIC s tým, že poistené vklady v skutočnosti vzrástli o 255,1 mld. dolárov, t. j. o 2,5 %, a to na pozadí krachov viacerých regionálnych bánk.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Chorváti zavádzajú prísne pravidlá na cestách. Ak idete autom, toto si prečítajte

„Trvalejšie účinky reakcie odvetvia na tento stres sa môžu plne prejaviť až po získaní výsledkov za druhý štvrťrok,“ uviedol predseda FDIC Martin Gruenberg.

Správa sa nezaoberala bankou First Republic Bank, ktorá sa 1. mája zrútila a stala sa tak tretím americkým veriteľom, ktorý tento rok skrachoval.

FDIC tiež uviedol, že počet bánk na jeho „problémovom zozname“ sa zvýšil o štyri na 43, pričom aktíva v držbe bánk na tomto zozname vzrástli na 58 mld.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Chorváti zavádzajú prísne pravidlá na cestách. Ak idete autom, toto si prečítajte

Gruenberg varoval, že bankový sektor v USA naďalej čelí ďalším rizikám spôsobeným infláciou, rastúcimi sadzbami a ekonomickým tlakom, najmä v oblastiach, ako sú komerčné nehnuteľnosti.

Bankový index S&P 500 v stredu po zverejnení správy klesol o 2,6 %, pričom dosiahol najnižšiu hodnotu za približne dva týždne. Priemyselný index Dow Jones sa znížil o 0,4 %, teda o 130 bodov, zatiaľ čo technologický Nasdaq klesol o 0,6 %.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *