Montana vydala úplný zákaz platformy na zdieľanie videí TikTok, čo je najtvrdšie opatrenie prijaté proti tejto platforme v ktoromkoľvek štáte USA. Spoločnosť vlastnená čínskou technologickou firmou odsúdila túto legislatívu a tvrdí, že porušuje ústavné práva občanov USA.
Guvernér Greg Gianforte v stredu podpísal zákon a neskôr na Twitteri uviedol, že opatrenie „ochráni osobné a súkromné údaje Montanovcov pred čínskou komunistickou stranou“. Rozsiahly zákaz má nadobudnúť účinnosť 1. januára 2024, ale mohol by čeliť právnym námietkam zo strany spoločnosti TikTok aj skupín na ochranu občianskych slobôd.
Zákon, známy ako SB419, prešiel minulý mesiac zákonodarným zborom štátu Montana so silnou podporou republikánov, ktorí trvali na tom, že TikTok predstavuje hrozbu pre súkromie a národnú bezpečnosť Spojených štátov vzhľadom na to, že ho vlastní spoločnosť ByteDance so sídlom v Pekingu. Návrh zákona zakazuje TikToku pôsobiť na území štátu a zakazuje obchodom s mobilnými aplikáciami hosťovať ho pod hrozbou pokuty až do výšky 10 000 USD za každý deň porušenia.
Spoločnosť TikTok vydala v stredu vyhlásenie, v ktorom vyhlásila, že bude proti novému zákonu bojovať a „bude naďalej pracovať na obrane práv našich používateľov v Montane aj mimo nej“.
„Guvernér Gianforte podpísal zákon, ktorý porušuje práva obyvateľov Montany vyplývajúce z prvého dodatku zákona tým, že nezákonne zakazuje TikTok, platformu, ktorá posilňuje postavenie státisícov ľudí v celom štáte,“ uviedla hovorkyňa spoločnosti Brooke Oberwetterová. „Chceme ubezpečiť obyvateľov Montany, že môžu aj naďalej používať TikTok na vyjadrovanie sa, zarábanie si na živobytie a hľadanie komunity.“
Platforma predtým tvrdila, že jej operácie sú teraz plne založené v USA, a opakovane poprela, že odovzdáva údaje Američanov čínskej vláde. Peking tiež odmietol obvinenia ako nepodložené.
Zákaz odsúdili aj skupiny na ochranu práv a priemyselné organizácie, pričom ACLU tvrdí, že bol prijatý „v mene protičínskych nálad“. NetChoice – obchodná skupina zložená z niekoľkých technologických spoločností vrátane TikTok – uviedla, že návrh zákona „ignoruje ústavu USA, riadny proces a slobodu prejavu“.
Hoci je Montana prvou krajinou, ktorá zaviedla úplný zákaz TikToku, služba čelila obmedzeniam v najmenej 25 ďalších štátoch USA a v rámci federálnej vlády, ktoré zakázali aplikáciu na úradných zariadeniach.