Americký prezident Joe Biden a predseda Snemovne reprezentantov Kevin McCarthy dosiahli v sobotu večer po dlhom telefonáte „predbežnú“ dohodu o zvýšení dlhového stropu krajiny a obmedzení výdavkov federálnej vlády. Návrh zákona však musí byť dokončený a odhlasovaný v Kongrese skôr, ako vláde dôjdu peniaze na zaplatenie účtov.
„Verím, že ide o principiálnu dohodu, ktorá je hodná amerického ľudu. Obsahuje historické zníženie výdavkov, následné reformy, ktoré pozdvihnú ľudí z chudoby do pracovného procesu, obmedzia nadmerné pôsobenie vlády,“ povedal McCarthy novinárom.
„Dohoda predstavuje kompromis, čo znamená, že nie každý dostane to, čo chce,“ uviedol Biden vo svojom vyhlásení. „Je to dôležitý krok vpred, ktorý znižuje výdavky a zároveň chráni dôležité programy pre pracujúcich ľudí a rast ekonomiky pre všetkých.“
Predseda Snemovne reprezentantov uviedol, že návrh zákona obsahuje „oveľa viac“, ale povedal, že „máme pred sebou ešte veľa práce“, a odmietol odpovedať na akékoľvek otázky, kým o pokroku nebude informovať svojich straníckych kolegov. Konferenčný hovor celej Snemovne reprezentantov o pokroku v rokovaniach bol naplánovaný na neskorší sobotňajší deň.
Biden a McCarthy v sobotu dvakrát telefonovali, pričom jeden rozhovor trval viac ako 90 minút, v snahe dosiahnuť kompromis. Počas týchto „rozšírených rozhovorov“ sa dohodla „rámcová dohoda“, ale jej presné znenie ešte nebolo dokončené vzhľadom na námietky zo strany tvrdých zákonodarcov v Republikánskej aj Demokratickej strane, uviedla agentúra Bloomberg s odvolaním sa na osoby oboznámené s rozhovormi.
McCarthy prisľúbil, že text návrhu zákona zverejní v nedeľu, a dúfa, že hlasovanie sa uskutoční v stredu – len niekoľko dní predtým, ako sa predpokladá, že vláde dôjdu peniaze.
Americká ministerka financií Janet Yellenová pôvodne varovala, že jej rezortu by mohli dôjsť peniaze do 1. júna, ale v piatok uviedla, že pravdepodobne bude schopný plniť svoje záväzky do 5. júna. Ekonómovia varovali, že ak nedôjde k dohode včas a USA nesplnia ani časť svojich účtov, mohlo by to vyvolať kolaps na trhu a dlhodobo poškodiť dôveru v dolár.
Výkonná riaditeľka Medzinárodného menového fondu Kristalina Georgievová kritizovala patovú situáciu Washingtonu v súvislosti s dlhovým stropom a uviedla, že platobná neschopnosť USA by mala výrazný vplyv na hospodársku prosperitu vo svete.
„Trh s americkými štátnymi pokladničnými poukážkami je kotvou stability globálneho finančného systému,“ povedala Georgievová na piatkovej tlačovej konferencii po konzultáciách MMF podľa článku IV s predstaviteľmi americkej ekonomiky. „Vytiahnete kotvu a svetová ekonomika – táto loď, na ktorej všetci cestujeme – sa ocitne v rozbúrených, a čo je ešte horšie, neznámych vodách.“