Chorváti neznášajú, keď im na dovolenke robíme toto. Majú na to pekné nervy

ceny chorvatsko 2023
Staň sa zdrojom inšpirácie pre svojich priateľov – zdieľaj článok, ktorý ťa zaujal!

Letná sezóna je v plnom prúde a mnohí Slováci sa ešte stále chystajú stráviť dovolenku na chorvátskom pobreží. Pri návšteve tamojších reštaurácií a kaviarní by však mali byť opatrní, aby sa vyhli nedorozumeniam a zbytočným nepríjemnostiam. Čo teda radia skúsení čašníci z Chorvátska?

Práca čašníkov, najmä počas rušných letných mesiacov, rozhodne nie je jednoduchá. Celý deň trávia na nohách a očakáva sa od nich, že splnia všetky želania svojich hostí. Niektoré poznámky alebo správanie, ktoré turisti môžu považovať za vtipné či nevinné, však môžu čašníkov poriadne rozladiť.

Chorvátski čašníci, ktorí sa denne stretávajú s množstvom turistov, vrátane Slovákov, sa podelili o svoje skúsenosti. Pre portál vecernji.hr napríklad priznali, čo ich dokáže v práci najviac rozčúliť.

Nič vás to nestojí, tak prečo si neprečítať aj tento článok?
Slováci sem chodia na dovolenky. Teraz tam videli obrovského žraloka a natočili ho

V máji tohto roku sa zlepšili platové podmienky pre zamestnancov v ubytovacích a stravovacích zariadeniach, keď im na základe Kolektívnej zmluvy vzrástli nástupné mzdy o 17 percent. Minimálny plat sa teraz pohybuje okolo 900 eur, no skúsení čašníci môžu zarobiť aj 1 100 až 1 300 eur mesačne. Kvalifikovaní kuchári si prídu na sumu okolo 2 000 eur.

Napriek zlepšeným podmienkam však práca čašníkov nie je jednoduchá. Najväčším problémom pre nich zostáva správanie niektorých hostí. Čašníci sa často stretávajú s nezdvorilosťou – lúskanie prstami, pískanie alebo oslovenia ako „Poď sem, maličká!“ patria medzi najčastejšie prehrešky. Takéto správanie nie je v žiadnom prípade vhodné a môže výrazne pokaziť náladu obsluhy.

Nič vás to nestojí, tak prečo si neprečítať aj tento článok?
Vedci už vedia, kedy príde koniec sveta. Teplota bude 70 stupňov a všetko vymrie

Často sa tiež stáva, že stáli hostia očakávajú, že ich čašník automaticky spozná a zapamätá si ich objednávky. Výrazy ako „To, čo vždy“ môžu byť v rušných momentoch mimoriadne mätúce a nepríjemné.

Čašníci odporúčajú, aby ste si pri objednávaní vybrali zdvorilejší spôsob komunikácie. „Stačí len nenápadne zdvihnúť ruku alebo sa na mňa pozrieť,“ radí jedna zo záhrebských čašníčok. „Pískanie alebo hlasné volanie je veľmi nevhodné.“

Barmani a čašníci tiež nemajú radi, keď si zákazníci svojvoľne presúvajú nábytok a po odchode ho nechávajú na nesprávnom mieste. Niektorí hostia dokonca odmietajú zaplatiť za konzumované jedlá, ako spomína jedna čašníčka na prípad, kedy zákazník po zjedení dvojitej porcie tvrdil, že jedol sám a chcel platiť len za jednu osobu.

Nič vás to nestojí, tak prečo si neprečítať aj tento článok?
Strašidelné 900 rokov staré proroctvo: Pápež František bol posledný a príde súdny deň

Pre tých, ktorí si chcú objednať, ale ešte si nevybrali z jedálneho lístka, majú čašníci tiež jedno odporúčanie: „Predtým, ako nás zavoláte, uistite sa, že ste pripravení objednať. Nie je nič horšie, ako stáť pri stole a čakať, kým si hostia vyberú,“ hovorí čašník zo Záhrebu.

Dodržanie týchto jednoduchých pravidiel môže výrazne prispieť k príjemnejšiemu zážitku nielen pre hostí, ale aj pre personál reštaurácií, ktorý sa snaží urobiť všetko pre spokojnosť svojich zákazníkov.


Staň sa zdrojom inšpirácie pre svojich priateľov – zdieľaj článok, ktorý ťa zaujal!

Redakcia Plénum.sk

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *