Cítite sa po káve stále ospalí a vôbec nemáte viac energie? Toto robíte zle

kava 3

Už ste si dali kávu a namiesto pocitu povzbudenia ste pocítili len ospalosť? Je to častý jav, ktorý by sa nemal stávať, pretože káva má povzbudzujúce vlastnosti. Čo spôsobuje ospalosť po káve?

Mnohí z nás začínajú deň šálkou kávy. Tmavý nápoj povzbudzuje a dodáva energiu. Je to vďaka kofeínu, ktorý stimuluje a zvyšuje koncentráciu. Šálka nápoja vám pomôže sústrediť sa na prácu alebo štúdium. Niekedy má káva opačný účinok. Nestimuluje, ale v skutočnosti spôsobuje ospalosť. Môže vás káva uspať? Prečo vás káva núti spať?

Ospalosť po káve. To je dôvod, prečo sa cítite ospalí

Vypijete šálku tmavej kávy a čakáte, kým vás prebudí. Ukáže sa, že po niekoľkých minútach sa cítite len viac unavení. Okamžite sa vám chce spať. Prečo sa to stáva? Kofeín by vás mal stimulovať. Odkiaľ pochádza ospalosť po káve?

Začnime s postojmi. Káva je nápoj vyrobený z uvarených a pomletých kávových zŕn. V tmavom nápoji sa ukrýva množstvo vitamínov, napríklad vitamíny skupiny B, ktoré podporujú správnu funkciu nervového systému. Je to zákonitý stimulant, ktorý zlepšuje náladu a uľahčuje koncentráciu.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Zalejte stopky z čerešní vodou a toto sa začne diať s vašim telom

To všetko vďaka kofeínu, ktorý sa zaraďuje medzi psychoaktívne látky. Stimuluje nervový systém a spája sa s adenozínom, ktorý pomáha riadiť cyklus spánok-bdenie. Dočasne blokuje jeho receptory, ktoré spôsobujú ospalosť. Neznamená to však, že úplne zastaví produkciu adenozínu. Z tohto dôvodu môže stimulácia po vypití kávy trvať len krátko a únava sa môže rýchlo vrátiť s dvojnásobnou silou.

Cítite sa po káve ospalí? Tu je dôvod

Keď sa hladina kofeínu v tele začne znižovať, jeho miesto zaujme adenozín, čo spôsobí, že mozog začne pracovať spomalene. To môže spôsobiť, že sa budete cítiť ospalí a unavení. Kofeín tiež zvyšuje hladinu kortizolu, stresového hormónu. V tomto prípade je účinok analogický. Je zaujímavé, že čím vyššia je vaša telesná hmotnosť, tým vyššia môže byť hladina kortizolu v krvi. Ľudia s kilogramami navyše sa preto po káve častejšie cítia ospalí.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Toto je posledný termín na sadenie týchto rastlín a byliniek. Nezabudnite na to

Ďalším dôvodom môže byť to, ako znášate cukor (vstrebáva sa rýchlejšie ako kofeín). Káva s mliekom a cukrom spôsobuje veľký nárast inzulínu. Ľudia, ktorí majú nerovnováhu cukru, sa budú cítiť povzbudení len pri pití kávy, ale hneď po nej budú veľmi unavení, letargickí a úplne bez síl. Bolesti hlavy sú v tomto prípade tiež normálnou reakciou organizmu.

Ak sa po káve cítite ospalí, ale nedokážete sa vzdať aromatickej malej čiernej, zmeňte svoje návyky. Neprekračujte odporúčanú porciu, ktorú treba vypiť za deň – 2 šálky. Rozlúčte sa tiež s prísadami, ako je cukor, mlieko alebo ochutené sirupy, a vaša káva začne fungovať tak, ako má. Ak sa však po nej necítite dobre, siahnite po zelenom čaji alebo v poslednom čase populárnej matche, ktorá má povzbudzujúci a energizujúci účinok.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *