Maliny sú jedným z najrozšírenejších ovocných kríkov v záhrade. Sú cenené pre svoju chuť, zdravotné a spracovateľské vlastnosti a pre to, že ich pestovanie nie je obzvlášť zložité.
Nevyžadujú si veľkú starostlivosť, ale oplatí sa vedieť o určitých činnostiach vykonávaných v určitých obdobiach roka, ktoré majú významný vplyv na úrodu plodín.
Starostlivosť o maliny v júni a júli.
Ochrana proti škodcom
V tomto období maliny plodia a sú citlivé na oslabenie činnosti škodcov, takže úroda bude nižšia, ako by mohla byť. Najviac sú zraniteľné voči slimákom a mšiciam. Zatiaľ čo slimáky ich obhrýzajú v spodnej časti, mšice sa živia najnovšími listami, kvetmi a ovocnými púčikmi. Horné výhonky môžu byť obrastené škodcami, ktorí zabránia rozvoju plodov. Teraz musíte byť obzvlášť opatrní a rýchlo reagovať. Najlepšie je použiť prírodný, ekologický mšicecídny prípravok, ktorým možno postriekať aj plody, napr. prípravok Target.
Zalievanie
Rastliny v tomto období nenechávajte na pokoji, najmä počas suchých a horúcich dní. Naše kríky potrebujú vodu, aby mohli rodiť. Zalievame ich výdatne každé 2 až 3 dni.
Kŕmenie
V prvých dvoch mesiacoch leta potrebujú maliny zvýšenú výživu. Príliš málo živín výrazne znižuje množstvo, veľkosť a kvalitu plodov.
Ak listy kríka zblednú, zožltnú a majú malý prírastok, je to znak, že malinám určite chýba dusík. Na druhej strane, ak je ker bujný, má veľký rast a je zhutnený, je to znak toho, že v pôde je príliš veľa dusíka.
pôda.
Žltnutie končekov listov, opadávanie kvetov alebo plodov pred dozretím sú príznakmi nedostatku draslíka. Treba však pamätať na to, že nadbytok draslíka brzdí príjem horčíka, preto je dôležité nepreháňať to s dodávaním príliš veľkého množstva tejto živiny, pretože horčík je vo veľkej miere zodpovedný za plodnosť kríkov.
V júni a júli sa odporúča použiť hotové viacúčelové prírodné biohnojivá alebo hnojivá s obsahom jednej živiny, ak rozpoznáte ich nedostatok.
Pri nedostatku dusíka môžete pôdu obohatiť silne zriedeným kuracím alebo žihľavovým hnojom alebo do pôdy primiešať dusičnan amónny do hĺbky približne 20 cm. Dávka je až 0,7 kg na 100 m2 malín.