Nechcete predsa, aby sa v sušených hubách, ktoré ste si pripravili na túto zimu, zahniezdili mole? Aby ste tomu zabránili, vložte do nádoby sušené bylinky, ktoré dokážu odohnať neželaných obyvateľov.
Potravinové mole sú častým problémom v poľských domácnostiach. Stačí, aby si jeden jedinec priniesol z obchodu, a kuchynské korenie, cestoviny alebo práve sušené huby sú okamžite zamorené. Zbaviť sa tohto hmyzu je náročné, ale existujú niektoré výrobky, ktoré mole neznášajú a veľmi rýchlo utečú, ak zacítia niečo nežiaduce. Určite si pozrite, ako ich vyplašiť z kuchyne.
Ako zistíme, či sa v našej kuchyni nachádzajú mole?
Mol je inak známy ako potravinový mol, ktorý napáda múku, suché cestoviny, orechy a iné organické produkty z našej kuchyne. Samička kladie až 200 vajíčok, z ktorých sa po 3 – 4 dňoch vyliahnu larvy a po mesiaci sú z nich dospelé jedince.
Kým ich do posledného nevyhubíme, invázia bude pokračovať ďalej a ďalej. Mole sú hmyzom s trochu spomalenými reflexmi, takže ak uvidíte mušku, ktorá lieta dosť nepravidelne a dá sa ľahko chytiť, vedzte, že vo vašej kuchyni sa s najväčšou pravdepodobnosťou vyvíja kolónia škodcov. V skriniach si môžete všimnúť priehľadné kokóny, v ktorých larvy metamorfujú na motýľa. Najlepšie sa ich mechanicky zbavíte tak, že poličky utriete a pokropíte octom, ktorý úprimne neznášajú.
Mole v sušených hubách – ako výrobok ochrániť?
Hoci je ocot účinný, ťažko si predstaviť situácie, keď ním pokropíte huby, ktoré preniknú do ich štruktúry a zabijú všetku arómu. Namiesto kyslého octu vložte do nádoby niekoľko bobkových listov, ktoré síce vôňu neutlmia, ale mole zaženú tam, kde rastie korenie.
Stačia dva na jednu nádobu a hmyz sa do nej nedostane. Je zvláštne, že éterické oleje vyvolávajú u molí paniku a strach. A z vedeckého hľadiska im nedokážu ublížiť. Lístky je potrebné každý týždeň vymeniť, pretože stratia svoju charakteristickú vôňu a už nebudú také účinné a mole sa v okamihu vrátia do našej skrinky.