Keď nám doma dôjdu zásuvky, kúpime si rozdvojky alebo predlžovacie káble, ktoré ponúkajú niekoľko ďalších možností pripojenia elektronických spotrebičov. Bohužiaľ si však často neuvedomujeme, že sú s tým spojené riziká.
Príliš veľa spotrebičov na jednu zásuvku?
Týka sa to najmä kuchýň a kúpeľní, ale v súčasnosti môžeme trpieť nedostatkom zásuviek aj v spálni alebo obývačke – ak potrebujete zapojiť televízor, lampy, nabíjačky telefónov alebo tabletov a potom vysávač, počet zásuviek rozhodne nestačí.
Preto siahneme po rozdvojke alebo predlžovacom kábli a môžeme vyraziť.
Dávajte si však pozor, aby ste sa nedostali do poriadnej šlamastiky, alebo v horšom prípade do požiaru.
Nepreťažujte zásuvky
Vždy by ste však mali dbať na to, aby ste nepreťažili „pôvodnú“ zásuvku, do ktorej zapojíte predlžovací kábel. Rozhodne nie je určená na to, aby cez ňu prúdila elektrina do viacerých spotrebičov naraz. Zvyčajne to nemusí byť problém, ale keď sa v jednej predlžovačke spojí viac náročných spotrebičov, môže to spôsobiť prinajmenšom vyhodenie poistiek.
Preťažená zásuvka však môže byť zodpovedná aj za vážnejšie problémy a najhorším scenárom je požiar.
Pozor by ste si mali dávať aj na ťažko prístupné zásuvky, napríklad ukryté za nábytkom – ak sa v nich začne usádzať prach, stačí malá iskra a všetko sa zapáli.
Na čo si treba dávať pozor
Ťažké spotrebiče by mali mať vždy vlastnú zásuvku – hovoríme o chladničkách, práčkach, sušičkách a podobne. Do samostatnej zásuvky by ste mali zapojiť napríklad aj sušič vlasov a oplatí sa to urobiť aj s rýchlovarnou kanvicou.
Ak už kupujete predlžovacie káble alebo rozbočky do domácnosti, mali by ste investovať do kvalitných kusov, ktoré sa napríklad samy vypnú alebo vás upozornia, ak sú preťažené.
Tie spotrebiče, ktoré to dokážu, by mali byť napríklad úplne odpojené od siete, keď odchádzate z domu, čím sa minimalizuje riziko, že sa niečo stane vo vašej neprítomnosti.