Dodávka zváža migrantov do tejto dediny. Obyvatelia ostali šokovaní, keď si všimli toto

migranti slovensko

Streda večer v malej obci Novoť sa zapísal do pamäte miestnych obyvateľov ako moment, kedy sa ich pokojný život stretol s globálnou realitou migračnej krízy. Približne 13 migrantov bolo vyložených z dodávky priamo v srdci dediny, čo obyvateľov a vedenie obce ponechalo v šoku a neistote.

Podľa vyjadrenia starostu Dušana Jendrašíka pre médiá, konkrétne pre Žilinský Štandard, dodávka s migrantmi zostala v obci odstavená počas noci 4. októbra, pričom vodič vozidla po vyložení osôb odišiel. Migranti, ktorí zostali v obci bez jasného plánu alebo smerovania, zpočiatku táboreli na verejnom priestranstve.

Starosta Jendrašík informoval, že lokálna polícia vykonala kontrolu dokumentov migrantov, no po ich skontrolovaní sa situáciou ďalej nezaoberala. „Kontaktovali sme políciu. Tí im skontrolovali doklady, povolenie o zotrvaní a odišli. Úrady sa tým už potom nezaoberali,“ povedal starosta.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Trik ako olúpať celý cesnak za 20 sekúnd

Miestni obyvatelia a vedenie obce, napriek nečakaným udalostiam, ukázali súdržnosť a empatiu. Po dohode so súkromníkom bol migrantom poskytnutý prístrešok v garáži na prespanie, kým obyvatelia doniesli matrace a jedlo. „Našťastie nedošlo k žiadnym potýčkam ani stretom, obyvatelia našej obce sú skôr súdržní a pomáhajú. To by však mali robiť úrady,“ zdôraznil starosta, vyjadrujúc svoje sklamanie z reakcie štátnych orgánov.

Problém s migráciami na Slovensku sa stáva čoraz aktuálnejším, a prípad z obce Novoť len zdôrazňuje naliehavosť situácie, ktorú je potrebné riešiť na národnej úrovni. Kým sa obce snažia zvládať situácie podľa najlepších možností, apelujú na úrady, aby sa venovali väčšia pozornosť a podpora lokálnym komunitám, ktoré sú nútené čeliť následkom migračnej vlny.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Už raz prevarenú vodu nesmiete znovu prevariť a použiť. Toto je dôvod

Starosta Jendrašík vo svojom závere jasne vyjadril nespokojnosť s prístupom štátu: „Mrzí ma, že sa štátne orgány k tomu stavajú tak, ako sa stavajú.“ Táto udalosť a podobné incidenty po celom Slovensku vyvolávajú otázky ohľadom budúcnosti migračnej politiky a spôsobu, akým sa krajina vyrovnáva s narastajúcimi výzvami.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *