Drahé maslo nekupujte. Nahraďte ho pri pečení trikom našich babičiek

maslo

Maslo je vďaka svojej bohatej chuti a štruktúre základným stavebným prvkom mnohých receptov na pečenie. Jeho cena a diétne obmedzenia však môžu viesť k hľadaniu alternatív. Tieto alternatívy ponúkajú rozmanitosť a môžu dokonca priniesť nový rozmer chuti s odlišnou štruktúrou pripravovaných dobrôt.

Oleje: Všestranná náhrada

Rastlinné oleje sú často prvou voľbou na nahradenie masla v receptoch. Slnečnicový a repkový olej majú neutrálnu chuť, zatiaľ čo olivový olej im dodáva jedinečnú chuť. Vo väčšine receptov môžete maslo nahradiť rovnakým množstvom oleja alebo o niečo menším. Rastlinné oleje sú vhodné aj pre ľudí s intoleranciou laktózy alebo alergikov na mlieko.

Stavte na mliečne výrobky

Pre tých, ktorí nemajú problém s mliečnymi výrobkami, je výbornou náhradou plnotučný grécky jogurt. Skúste ho pridať do buchiet a koláčov. Prináša zaujímavú štruktúru a kyslosť, ktorá môže pečivu dodať výraznú chuť.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Pokosenú trávu nevyhoďte ale zalejte vodou a prikryte. Zarobíte na tom

Ovocie a zelenina ako zdravšia alternatíva

Pre tých, ktorí hľadajú spôsoby, ako znížiť obsah tuku vo svojich receptoch, ponúka pyré z ovocia a zeleniny, ako sú tekvica, jablká alebo banány, atraktívnu možnosť. Tieto prírodné sladidlá môžu plne nahradiť tuk v recepte a zároveň dodať vitamíny a minerály.

Ghee a kokosový olej

Ghee alebo prečistené maslo je skvelou alternatívou najmä pre ľudí s potravinovou intoleranciou. Kokosový olej s výraznou chuťou je ideálny na pečenie, pri ktorom je žiaduca kokosová príchuť.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Počítajte toľkoto sekúnd a zistíte, ako ďaleko je od vás búrka

Širšia škála alternatív

Podľa iných zdrojov existuje široká škála ďalších náhrad, vrátane jablkového pyré, avokáda, orechových masiel, tekvicového pyré, cmaru, kyslej smotany, hodvábneho tofu a dokonca aj vegánskeho masla bez mlieka. Tieto alternatívy ponúkajú rôzne chuťové profily a textúry, ktoré môžu oživiť vaše pečenie.

Varenie bez masla

Pri varení, kde sa maslo často používa na vyprážanie zeleniny, varenie mäsa a prípravu omáčok, je najlepšou náhradou obyčajný olej. Oleje, ako napríklad kokosový olej, majú výraznú chuť, ktorá môže ovplyvniť výslednú chuť vášho receptu. Mliečne náhrady, ako je cmar a grécky jogurt, sú tiež dobrou voľbou, najmä ak sa pridávajú do omáčok a polievok.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *