Európou sa šíri nebezpečný vírus, už sú tisíce nakazených. Na toto si dávajte pozor

pexels chokniti khongchum 2280571

Európa čelí novému zdravotnému nebezpečenstvu – rýchlo sa šíriacej salmonelóze. Alarmujúce správy prichádzajú z rôznych kútov kontinentu, vrátane Veľkej Británie a Spojených štátov, s tisíckami hlásených prípadov. Tragicky, v Rakúsku táto epidémia už vyžiadala jeden ľudský život. Ako sa Slovensko vyrovnáva s touto hrozbou?

Podľa najnovších štatistík bolo v 16 európskych krajinách zaznamenaných 335 prípadov salmonelózy. V Českej republike, ako informuje portál CNN Prima News, počet nakazených presiahol 6 000. Situácia na Slovensku je tiež vážna, s 3 707 hlásenými prípadmi k 6. novembru 2023, podľa Úradu verejného zdravotníctva SR (ÚVZ SR).

Výskum Európskeho strediska pre prevenciu a kontrolu chorôb a Európskeho úradu pre bezpečnosť potravín identifikoval kuracie mäso a výrobky z neho, najmä kebab, ako pravdepodobný zdroj nákazy. Zistenia ukazujú, že baktérie v kuracom mäse a v kebabe sú podobné tým, ktoré spôsobili šírenie nákazy. Sedem poľských a jedna rakúska firma sú pod podozrením, že sú výrobcami kontaminovaného mäsa. Na Slovensku, ÚVZ SR identifikoval ako najčastejší zdroj nákazy vajcia a výrobky z vajec.

Riziká Ochorenia a Opatrenia

Ochorenie predstavuje najväčšie riziko pre deti, starších ľudí a osoby s oslabenou imunitou. Príznaky, vrátane nevoľnosti, vracania, vysokých horúčok, bolestí brucha a vodnatých stolíc, sa objavujú 6 až 72 hodín po konzumácii infikovanej potravy. Júlia Adamčíková z ÚVZ SR upozorňuje na vážny priebeh ochorenia spojený s veľkou stratou tekutín.

Pri liečbe sa odporúča udržiavať dostatočný príjem tekutín, minerálov, diétu s nízkym obsahom tuku, rehydratačné roztoky, živočíšne uhlie a probiotiká. ÚVZ SR varuje, že antibiotiká môžu predĺžiť vylučovanie salmoniel z organizmu. Dôležitá je prevencia, vrátane dôkladného umývania rúk, aby sa zabránilo šíreniu nákazy.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Obohacujte vaše rastliny v záhrade. Skúste prípravok z lekárne zmiešať s vodou

Prevencia ako Kľúč k Bezpečnosti

Najlepšou prevenciou je dodržiavanie bezpečnostných opatrení pri nákupe a manipulácii s potravinami. ÚVZ SR radí nakupovať potraviny z overených zdrojov, dodržiavať prísne hygienické postupy pri manipulácii s potravinami a zabezpečiť ich správne skladovanie. Dôležité je tiež vyvarovať sa konzumácii potravín, ktoré môžu obsahovať surové vajcia alebo nepasterizované mlieko, a dôkladne tepelne spracovať potraviny.

S dodržiavaním týchto pravidiel môže každý jednotlivec prispieť k zníženiu rizika šírenia tohto ochorenia. Situácia si vyžaduje našu pozornosť a zodpovednosť, pretože len spoločnými silami môžeme predísť ďalším prípadom ochorenia.

Pravidlá prevencie:

 • nekupujte rizikové potraviny neznámeho pôvodu,
 • mäso a vajcia nakupujte len v povolených predajniach, kde sú uskladnené v chladiacom zariadení,
 • potraviny vyžadujúce chladenie – mäkké mäsové výrobky, čerstvé mäso, mliečne výrobky, čerstvé cukrárenské výrobky, šaláty, omáčky a iné rýchlo sa kaziace, potraviny nakupujte do chladiacej tašky, domov dopravte čo najskôr a dajte hneď do chladničky,
 • nevytvárajte si zbytočne veľké zásoby potravín a pokrmov, pokiaľ je to možné, spracujte suroviny do pokrmov čo najrýchlejšie,
 • suroviny skladujte v chladničke. Zabránite tým rozmnožovaniu salmonel. Salmonely sa rozmnožujú pri teplotách od 10 – 60 °C, najviac medzi 30 – 40 °C,
 • pred prípravou jedla i počas nej si dôkladne umývajte ruky,
 • po manipulácii so surovým mäsom a surovými vajcami dôkladne poumývajte pracovné miesto i použité nádoby teplou vodou a detergenčným prostriedkom, dôkladne si umyte ruky,
 • pri skladovaní potravín zabráňte, aby surové potraviny neprišli do styku s varenými potravinami,
 • surové vajcia neumývajte. Narušili by ste ochrannú bariéru a umožnili baktériám, aby prenikli dovnútra.
 • zmrazené suroviny pred tepelnou úpravou dôkladne rozmrazte, aby sa prevarili v celom objeme,
 • úplne alebo čiastočne rozmrazené potraviny znova nezmrazujte,
 • používajte iba zdravotne nezávadnú pitnú vodu,
 • nepoužívajte potraviny po dátume minimálnej trvanlivosti,
 • hotové jedlá skladujte pri teplote do 10 °C, pred podávaním zohrejte min. na 90 °C, alebo krátko povarte,
 • výrobky/pokrmy z mäsa, hydiny, vajec konzumujte len dostatočne tepelne spracované –  je potrebné tepelne ich upraviť tak, aby sa dosiahla teplota najmenej 70 °C vo všetkých častiach spracovanej potraviny; ideálne je používať teplomer.
 • v letných mesiacoch sa vyhýbajte konzumácii krémových zákuskov, potravinám a zákuskom, ktoré obsahujú surové vajcia alebo nepasterizované mlieko.
 • umývajte si ruky po každej návšteve toalety, po kontakte so zvieratami a pred každým jedlom teplou vodou a mydlom.  Po umytí použite jednorazovú utierku alebo čistý uterák.
Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Zalejte stopky z čerešní vodou a toto sa začne diať s vašim telom

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *