Japonci vedia, prečo ich jedia stále. Podporujú imunitný systém a srdce

zelene slivky

Zelené slivky sa môžu na prvý pohľad zdať nenápadné. Skrývajú však skutočné bohatstvo chutí a výživových hodnôt. Od silných antioxidantov až po cenné vitamíny a minerály – toto ovocie je skutočným pokladom pre tých, ktorí dbajú o zdravú výživu. Preveríme, aké vlastnosti majú zelené slivky, čo všetko sa s nimi dá robiť a v ktorých odrodách sa najčastejšie vyskytujú.

Zelené slivky – výživové vlastnosti

Zelené slivky, v Turecku známe aj ako „erik“ a v Japonsku ako „ume“, sú ovocím s výnimočnými výživovými a zdravotnými vlastnosťami. Hoci sa na prvý pohľad môžu zdať nenápadné, ich zloženie a účinky na ľudský organizmus sú pôsobivé. Patria medzi nízkokalorické ovocie, čo z nich robí vynikajúcu voľbu pre tých, ktorí dbajú o svoju postavu. S obsahom iba 46 kcal na 100 gramov ich môžeme jesť bez obáv z nadbytočných kalórií.

  • Výživové hodnoty zelených sliviek

V zelených slivkách prevládajú sacharidy, najmä jednoduché cukry, ktoré rýchlo dodávajú energiu. Obsah sacharidov sa pohybuje okolo 11 gramov na 100 gramov ovocia. Z hľadiska obsahu vitamínov zelené slivky vynikajú najmä vysokým obsahom vitamínu C, ktorý zohráva kľúčovú úlohu pri posilňovaní imunitného systému a pôsobí ako silný antioxidant. V každých 100 gramoch sliviek sa nachádza približne 9,5 mg tohto vitamínu.

Tieto jedinečné zelené plody poskytujú aj ďalšie dôležité vitamíny vrátane vitamínu A, ktorý podporuje zdravie očí (345 IU), vitamínu E (0,26 mg), známeho svojimi antioxidačnými vlastnosťami, a vitamínu K (6,4 µg), ktorý je dôležitý pre správnu zrážanlivosť krvi. Zelené slivky obsahujú aj vitamíny skupiny B, ako sú tiamín, riboflavín a niacín, ktoré podporujú metabolické funkcie, hoci ich množstvo je pomerne malé.

Zelené slivky obsahujú aj mnoho cenných minerálnych látok, ktoré sú nevyhnutné pre správne fungovanie organizmu. Obsahujú významné množstvo draslíka (157 mg na 100 g), ktorý pomáha regulovať krvný tlak a podporuje činnosť svalov. Medzi ďalšie dôležité minerály patrí vápnik (6 mg), ktorý podporuje zdravie kostí, železo (0,17 mg) dôležité pre tvorbu červených krviniek, horčík (7 mg) na podporu nervového systému a fosfor (16 mg) dôležitý pre zdravie kostí a zubov.

Nezabudnite pozrieť toto:  Starostlivosť o maliny na jeseň: Tipy, ako pripraviť kríky a mať veľkú a zdravú úrodu

Prítomnosť vlákniny, približne 1,4 g na 100 g, podporuje správne trávenie a pomáha predchádzať zápche. Vďaka vysokému obsahu pektínu pôsobia zelené slivky ako prirodzený čistič tráviaceho traktu, ktorý pomáha odstraňovať toxíny a nadbytočný cholesterol.

  • Zdravotné vlastnosti zelených sliviek

Zelené slivky sa vyznačujú mnohými zdraviu prospešnými vlastnosťami. Obsahujú antioxidanty, ako sú polyfenoly, katechíny a kyselina chlorogénová, ktoré podporujú boj proti voľným radikálom, čím pomáhajú znižovať riziko vzniku rakoviny a kardiovaskulárnych ochorení.

Pravidelná konzumácia zelených sliviek môže vďaka prítomnosti vitamínov skupiny B prospieť aj kognitívnym funkciám a zdraviu nervového systému. Stojí za to vedieť aj to, že tieto odrody sliviek majú protizápalové vlastnosti, ktoré podporujú liečbu zápalov v tele a pomáhajú zlepšiť celkový zdravotný stav.

Čo si môžete pripraviť zo zelených sliviek?

Zelené slivky sú ideálne na prípravu džemov a marmelád. Ich prirodzená kyslosť dodáva konzervám jedinečnú chuť. Ak chcete pripraviť džem, umyte slivky a odstráňte kôstky. Ovocie varte na miernom ohni niekoľko hodín, kým nezhustne. Džemy možno obmieňať pridaním škorice, vanilky alebo klinčekov.

Kompót zo zelených sliviek je osviežujúci nápoj, ktorý si môžete vychutnať teplý aj studený. Pripraví sa varením ovocia s vodou, cukrom a obľúbeným korením. Zelené slivky sa môžu aj nakladať, čo im dodá jedinečnú, mierne kyslú chuť. V tejto forme sa používajú v Japonsku, kde sú známe ako umeboši. Tieto plody sa môžu pridávať aj do kysnutého cesta, kváskových koláčov alebo koláčov. Z ich základu sa dajú pripraviť aj jedinečné likéry, zmrzliny a sorbety, ako aj horúce dezerty.

Nezabudnite pozrieť toto:  Do Európy má prísť zima, na akú nie sme zvyknutí

Zelené slivky sa hodia k mäsu, najmä k hydine a bravčovému mäsu. Možno z nich pripraviť rôzne omáčky a čatní. V šalátoch výborne kontrastujú so syrom feta, orechmi a grilovanou zeleninou.

Zelené slivky – odrody

Zelené slivky sú síce menej obľúbené ako ich fialové kolegyne, ale majú mnoho zaujímavých odrôd, ktoré sa oplatí preskúmať. Tu je niekoľko z nich:

  • Zelený rododendron – ide o jednu z najstarších a najcennejších odrôd zelených sliviek. Pochádza z Francúzska a vyznačuje sa malými zelenými plodmi s jemnou, sladkokyslou chuťou. Jej plody dozrievajú koncom augusta. Môžu sa jesť surové alebo sa z nich vyrábajú džemy a kompóty;
  • Green Gage – známa aj ako Renkloda Ulena, je odroda pochádzajúca z Francúzska. Plody sú väčšie ako zelená renkloda a majú intenzívnu zelenú farbu. Ich dužina sa vyznačuje výnimočnou šťavnatosťou a sladkosťou, takže sa dobre hodia ako prísada do pečiva a dezertov;
  • Japonská slivka Comet – je menej známa odroda, ktorá pochádza z Číny. V Poľsku sa objavila v 70. rokoch 20. storočia. Plody tejto odrody majú exotický vzhľad a sú veľmi chutné;
  • Hermanova slivka – pochádza zo Švédska a je krížencom odrôd Car a Ruth Gerstetter. Je cenená pre svoju odolnosť voči mrazu, škodcom a chorobám. Plody sú stredne veľké, zelené s jemným žltým nádychom a dužina je sladká a šťavnatá;

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *