Je čas prepnúť okná do letného režimu. Jednoducho otočte skrytou skrutkou v ráme

plastove okna letny rezim

Väčšina z nás má vo svojich domoch a bytoch plastové okná. Možno ste nevedeli, že v nich môžete nastaviť letný a zimný režim okien (ako aj univerzálny štandardný režim). Vysvetlíme vám, ako to urobiť, ako aj na čo sa používa. Vďaka tejto malej, nenápadnej veci pravdepodobne ušetríte pomerne veľa peňazí.

Montéri pri montáži okien v našom dome/byte zvyčajne nastavujú tzv. štandardný režim a často nevieme, že naše okná majú ešte nejaké ďalšie režimy, ktoré sa dajú meniť. A tie môžu ovplyvniť náš komfort bývania a tiež naše účty za vykurovanie. Nastavenie okien z tohto hľadiska je veľmi jednoduché a zvládne ho každý sám.

Čo ponúka letný režim okien?

Režimy okien sa od seba líšia mierou prítlaku krídla k rámu. To ovplyvňuje množstvo vzduchu, ktoré sa dostáva do okna cez takzvané mikroštrbiny. Vďaka týmto malým otvorom sa v lete zlepšuje vetranie v dome a v dome sa vám lepšie dýcha, pretože letný režim okna znižuje stupeň prítlaku krídla k rámu.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Prečo dávať čajové vrecúško do záchodu? Rozumní ľudia vedia prečo

Tento režim je však veľmi nevýhodný v zime, pretože sa do nášho domu dostáva viac studeného vzduchu. To má reálny vplyv na výšku nášho účtu za vykurovanie. Preto by sme počas najchladnejších mesiacov roka mali okná prepnúť do zimného režimu, ktorý ich pomáha utesniť. Spomínaný štandardný režim je prechodné nastavenie, vhodné vtedy, keď nechcete zasahovať do nastavení a nič meniť. Ak vám však záleží na vašom pohodlí v lete a úspore peňazí v zime, určite sa to oplatí urobiť.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Už raz prevarenú vodu nesmiete znovu prevariť a použiť. Toto je dôvod

Ako nastaviť letný režim okna?

Výrobcovia okien zvyčajne odporúčajú prepnúť zo zimného režimu na letný, akonáhle vonkajšia teplota začne počas dňa a noci presahovať 10 stupňov Celzia. Prepínanie režimu okna môže v závislosti od konkrétneho modelu vyzerať trochu inak. V každom plastovom (alebo populárnom „plastovom“) okne však nájdete na vnútornej strane okna háčiky, ktoré zvyčajne pripomínajú hríbiky alebo čapy. Práve nimi sa nastavuje letný a zimný režim. Na ich nastavenie budete potrebovať len obyčajný kľúč. Mali by ste ich vedieť nastaviť do troch režimov a rozdiel medzi nimi pocítite, keď okno zatvoríte (bude z neho „ťahať“ alebo nie).

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *