Dietológ Bartek Kulczynski rád pripravuje prednášky pre svojich priaznivcov na YouTube. Tentoraz hovoril na tému príloh, po ktorých sa oplatí siahnuť, pretože ponúkajú mnoho zdravotných výhod. Našiel ich pomerne dosť. Niektoré z nich sú veľmi známe, iné menej. Skontrolujte, či sú vo vašom jedálničku dostatočne často. Ak nie, je ľahké to zmeniť.
Odborníci často uvádzajú produkty, na ktorých by mali byť založené naše jedlá. Už dobre vieme, že zelenina a ovocie sú zdravé. Vieme aj to, aký druh mäsa, kaše alebo cestovín je najlepšie zvoliť. Teraz sa však známy odborník na výživu Bartek Kulczyński zameral na prílohy, pretože sú nemenej dôležité. Pri príprave jedál ich môžete ľahko zaradiť do svojho jedálnička. A výhody môžu byť obrovské.
V popredí sú koreniny
Koreniny používame každý deň. Samozrejme, najčastejšie siahame po soli a korení, ale odborníčka na výživu uvádza ešte niekoľko nápadov na využitie.
Klinčeky – pomáhajú znižovať hladinu glukózy, pôsobia protizápalovo a majú ochranný účinok na žalúdok, pečeň a obličky. V tomto ročnom období sú obzvlášť vhodné na pridanie do kompótu alebo koláčov. Sú tiež dobrým doplnkom do omáčok. Najjednoduchší spôsob? Zomeľte ich a použite ako prísadu do kávy alebo čaju.
Rozmarín – v jeho prípade sa Kulczynski zameral na protirakovinové účinky. Zdôraznil tiež, že zlepšuje pamäť, zmierňuje stres a uľahčuje zaspávanie. Je vhodným doplnkom k rybám, zelenine a mäsu. Oplatí sa piť aj jej nálev.
Tymián – má silné protizápalové vlastnosti. Upokojuje aj dýchacie problémy, preto je často prítomný v sirupoch. Je výborný do polievok, šalátov a mäsa.
Kurkuma – často ju spomínajú odborníci na výživu vo svojich prednáškach. Toto korenie má silný protizápalový účinok. Je skvelá na zvýraznenie chuti orientálnych jedál a je vhodná aj do nápojov.
A čo piť?
Najobľúbenejšími nápojmi sú čierny čaj a káva. Odborník navrhuje nezabúdať na ďalšie dva. Aké to sú?
Matcha – jednoznačne najzdravší zelený čaj. Priaznivo pôsobí na činnosť mozgu, predchádza demencii, srdcovým ochoreniam. Jeho chuť je však, podobne ako pri spiruline, veľmi výrazná. Často sa opisuje ako horkosladká. Môže sa piť alebo pridávať do dezertov, napríklad tvarohových koláčov, ale aj do koktailov, limonád.
Kakao – tento nápoj poznáme z detstva a často naň zabúdame. Má dobrý vplyv na zlepšenie krvného obehu, predchádza srdcovým chorobám. Jeho výhodou je aj dobrý vplyv na mozog a antidepresívny účinok. Stačí jedna polievková lyžica kakaa denne. Možno ho pripraviť s vodou, mliekom alebo rastlinnými nápojmi.
Malé občerstvenie
Niečo na desiatu? Doktor Kulczynski navrhuje brusnice. Ľanové semienka alebo orechovú pastu možno pridať aj do jogurtu.
Sušené brusnice – dôležité je vybrať si tie bez pridaného cukru. Obsahujú zložky, najmä silné antioxidanty, ktoré zlepšujú krvný obeh, zlepšujú prietok krvi, ako aj zlepšujú činnosť mozgu a znižujú krvný tlak. Odborník na výživu sa priznal, že jedol aj miešané vajíčka s brusnicami a pochutnal si na nich. Odporúčal tiež kombinovať brusnice s mrkvou v šaláte.
Ľanové semienka – ide o ekonomicky výhodný produkt, ktorý má však mnoho benefitov. Semienka sú bohaté na fytoestrogény a vlákninu. Majú protizápalové účinky. Môžu dokonca pomôcť pri steatóze pečene, ktorá nie je spôsobená alkoholom. Ideálne je zjesť 2-3 polievkové lyžice semien denne. Dobre poslúžia ako posýpka do polievok, ovsenej kaše, jogurtu a šalátov.
Orechová pasta – najlepšie je pripraviť si ju sami z vlašských orechov s malým prídavkom oleja. Táto pasta je skvelá na posilnenie srdca, pretože zlepšuje činnosť ciev. Orechy tiež zlepšujú činnosť mozgu a zabraňujú depresii. Pasta je vhodná aj na sendviče či cestoviny, ale aj na palacinky, šaláty a ovsenú kašu. Odporúčaná dávka je až 1,5 polievkovej lyžice denne.
V prášku
Tieto dva produkty sa kupujú v práškovej forme. Vďaka tomu sa ľahko používajú.
Inulín – je zložkou mnohých druhov zeleniny, napríklad topinamburu, cibule alebo čakanky. Dá sa kúpiť v práškovej forme, takže sa ľahko pridáva napríklad do nápojov, štiav, smoothies a dokonca aj do kávy alebo čaju. Má mierne sladkú chuť. Vyživuje prospešné baktérie v tráviacom trakte a umožňuje lepšie vstrebávanie všetkých živín. Znižuje tiež hladinu glukózy. Vhodná dávka sú 2 až 4 čajové lyžičky denne.
Spirulina – je prášková mikroriasa. Dokáže znížiť krvný tlak, triglyceridy a hladinu cukru. Jej účinky sú všestranné. Má však intenzívnu morskú chuť, ktorá určite nevyhovuje každému. Možno ju pridávať do zeleninových a ovocných koktailov.
V kuchynskej skrinke
Dietológ Kulczynski sa spolieha na tieto produkty. Sú zdravé a osvedčia sa pri príprave mnohých jedál.
Paradajkový pretlak – je skvelým, koncentrovaným zdrojom lykopénu. Táto zložka nás chráni pred ischemickou chorobou srdca a inými kardiovaskulárnymi ochoreniami. Okrem toho spôsobuje, že procesy starnutia prebiehajú pomalšie. Jeho použitie je dobre známe, od polievok až po pasty a omáčky.
Jablčný ocot – výborný produkt pre ľudí, ktorí majú zvýšenú hladinu cukru. Účinne ho znižuje. Základom by mali byť šalátové dresingy.
Extra panenský olivový olej – uzatvára zoznam výživových doplnkov podporujúcich zdravie. Má všestranné pôsobenie a využitie v kuchyni. Jeho vlastnosti by sa mali využívať najmä pri problémoch s krvným obehom, pretože posilňuje a utesňuje cievy. Je vhodný do šalátov, na vyprážanie, do polievok a dokonca aj do koláčov.
redakcia Plénum.sk