Kde sa najlepšie doma schovať pred atómovou bombou?

atomova bomba vybuch

V posledných mesiacoch sa obavy z možného jadrového konfliktu zvyšujú. Na internete aj v bežných rozhovoroch sa šíria rôzne rady – niektoré užitočné, iné menej a niektoré až bizarne. Viete, ako by ste mali postupovať v prípade jadrového útoku?

Hrozba jadrovej vojny na obzore

Po ruskom útoku na Ukrajinu sa celosvetovo zvýšila úzkosť z možného použitia jadrových zbraní. Neúspechy v ruskej agresii a opakované hrozby zo strany Moskvy zvýšili diskusie o potenciálnom nasadení týchto ničivých zbraní.

Experti sa zhodujú, že ak by k tomu došlo, pravdepodobne by išlo o použitie taktických jadrových zbraní. Tieto by spôsobili značnú devastáciu v konkrétnych oblastiach, no ich účinky by boli lokálne. Napríklad použitie jadrovej zbrane na ukrajinskom území by zrejme nemalo priamy dosah na mestá ako Praha.

Nezabudnite pozrieť toto:  Držíte diétu ale kilá nejdú dole a nechudnete? Toto môže byť dôvod

Pokoj je kľúčom k prežitiu

Napriek tomu sa obavy šíria do takej miery, že aj Štátny úrad pre jadrovú bezpečnosť vydal odporúčania, ako sa správať v prípade takejto hrozby.

Základom je zachovať chladnú hlavu a nasledovať pokyny oficiálnych orgánov. Je vhodné vedieť, kde sa vo vašom okolí nachádzajú bezpečné miesta na úkryt. Existujú zoznamy takýchto lokalít a v prípade nebezpečenstva by podrobnejšie informácie poskytli príslušné záchranné zložky.

Ak vo vašej blízkosti nie je bezpečné útočisko alebo sa tam nestihnete dostať, úkryt v pivnici môže byť adekvátnym riešením. Dôležité je zostať ďaleko od okien a dverí, ideálne sa ukryť v miestnostiach s betónovými stenami alebo pod nosnými stenami. Všetky okná a vetracie otvory by mali byť uzavreté.

Nezabudnite pozrieť toto:  Čajové vrecúško položte na noc na radiátor. Do rána uvidíte účinok

Nevychádzajte von, kým nie je bezpečné

Mali by ste si tiež zabezpečiť prostriedok na komunikáciu – napríklad rádio na batérie pre prípad výpadku elektriny alebo internetu. Po jadrovom útoku je nevyhnutné zostať v bezpečí niekoľko hodín, pričom treba počkať na pokyny od zodpovedných orgánov. V takýchto situáciách je vhodné mať pripravenú núdzovú tašku s liekmi, trvanlivými potravinami, vodou a náhradným oblečením. Po opustení úkrytu by ste si mali chrániť dýchacie cesty a vonku zotrvať len čo najkratší čas.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *