Kúrte takýmto drevom, ktoré vám najviac vykúri a najmenej ho miniete

kurenie drevo

Chcete vytvoriť útulné teplo okolo krbu? Potom je dôležité vybrať správne palivo. Použitie nevhodného dreva môže poškodiť samotný krb. Vyberajte drevo, ktoré je suché a bez chemickej úpravy, napríklad impregnácie proti plesniam.

Aké drevo si vybrať

Výber dreva zohráva dôležitú úlohu. Použitie nevhodného paliva môže poškodiť krb a produkovať škodlivé výpary. Mali by ste si vybrať drevo s nízkym obsahom vlhkosti a vysokou výhrevnosťou, napríklad borovicu, buk alebo dub. Drevo by sa malo skladovať v suchu, aby sa zabránilo vzniku plesní a zvýšila sa jeho výhrevnosť.

Nepoužívajte vlhké drevo

Ak chcete v krbe používať palivové drevo, je dôležité nielen vybrať správny druh, ale zabezpečiť, aby bolo správne vysušené. Drevo s vysokým obsahom vlhkosti totiž vydáva menej tepla kvôli potrebe odparovania vody. Treba si vybrať drevo s čo najnižším obsahom vody, a to až 75 % celkového obsahu vody, ktorý sa nachádza pod kôrou medzi jadrom a kôrou.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Stačí urobiť denne toľkoto krokov a výrazne si predĺžite život a zlepšíte zdravie

Používanie vlhkého dreva môže spôsobiť mnoho problémov. Predovšetkým môže znečistiť žiaruvzdorné sklo a upchať komín, ale znižuje aj výhrevnosť, pretože väčšina tepla sa spotrebuje na odparenie vody, ktorá je v dreve. Preto je dôležité, aby bolo drevo správne vykorenené a obsahovalo čo najmenej vlhkosti.

Ideálne je tvrdé drevo

Pri výbere dreva do krbu zohľadnite výhrevnosť, horľavosť, rýchlosť sušenia a celkové chemické zloženie. Najlepšou voľbou je tvrdé drevo, ako je buk, dub, jaseň a hrab, ako aj drevo z ovocných stromov. Tieto dreviny vydávajú veľké množstvo tepla a horia jasným plameňom. Dubové drevo sa považuje za univerzálnu možnosť pre kachle a krby, pretože horí pomaly a vytvára príjemne pokojný oheň. Odporúča sa vyberať drevo, ktoré je správne vykorenené, aby sa maximalizovala jeho výhrevnosť a aby sa zabránilo uvoľňovaniu pary a dechtu, ktoré môžu poškodiť krb a zafarbiť sklo.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Skúsení záhradkári vedia, prečo dávajú zápalky do vody. Ich rastliny to milujú

Mäkké drevo

Mäkké drevo, ako je breza, lipa, topoľ, gaštan a vŕba, nehorí tak dlho ako tvrdé drevo. Môžete ich použiť na rýchly oheň v krbe, ale na dlhodobé vykurovanie je lepšie spoľahnúť sa na dreviny s vyššou výhrevnosťou, ako je buk, dub, jaseň alebo hrab. Mäkké drevo je vhodné na krátkodobé kúrenie alebo na prikladanie do atmosféry.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *