Milióny ľudí v Mexiku sa musia pripraviť na evakuáciu, sopka sa prebudila

Fwz69dPWAAI0ej1

Milióny ľudí boli varované, aby sa pripravili na možnú evakuáciu po tom, čo Mexiko zvýšilo stupeň pohotovosti sopky Popocatepetl kvôli zemetrasným rojom, ktoré by mohli signalizovať blížiacu sa erupciu.

Národná koordinácia civilnej ochrany (CNPC) v nedeľu zvýšila stupeň pohotovosti pre sopku Popocatepetl, ktorá sa nachádza v štátoch Morelos, Puebla a Mexiko a leží približne 45 km juhozápadne od hlavného mesta Mexika, na „žltú fázu tri“ zo „žltej fázy dva“.

CNPC varovala pred ďalšou sopečnou činnosťou a rozptylom popola do niekoľkých blízkych miest. Zároveň odporučila obyvateľom v oblasti, aby sa vyhýbali pobytu vonku.

Televízia Milenio uviedla, že hlavné mesto štátu Puebla bolo prvýkrát za desať rokov pokryté popolom. Jeho letisko bolo cez víkend zatvorené.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Chorváti zavádzajú prísne pravidlá na cestách. Ak idete autom, toto si prečítajte

„Sme v stave pohotovosti, nie poplachu,“ uviedol v pondelok guvernér Puebly Sergio Salomon vo videozázname na Twitteri. Uviedol, že obyvatelia v blízkosti sopky by mali byť pripravení na evakuáciu.

V okruhu 60 míľ od sopky žije približne 25 miliónov ľudí.

„V prípade Mexika hrozí riziko pádu popola. Na tento scenár sme pripravení a vieme, čo máme robiť. Zostaňme v strehu,“ uviedla starostka Mexico City Claudia Sheinbaumová na Twitteri.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Chorváti zavádzajú prísne pravidlá na cestách. Ak idete autom, toto si prečítajte

Veľvyslanectvo USA vydalo odporúčanie, v ktorom varuje ľudí, aby necestovali do vzdialenosti 7,5 kilometra od sopky. Varovalo tiež, že „cestujúci v leteckej doprave môžu naďalej pociťovať ďalšie meškania letov, zrušenie letov alebo dočasné uzavretie letísk, a to s malým alebo žiadnym varovaním“.

Popocatepetl je od svojej erupcie v roku 1994 už takmer tri desaťročia nečinný. Roje zemetrasení v okolí sopky by mohli naznačovať, že prúdenie magmy stúpa a erupcia sa blíži.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *