Na jeseň použite skrytú funkciu kľučky na okne. Okná už nebudú vlhnúť

okno

Podľa mnohých ľudí je to, že sa okná na jeseň zaparujú, úplne prirodzený proces a nie je na ňom nič zlé. Nič nemôže byť ďalej od pravdy! Kondenzácia znamená, že v byte je príliš veľa vlhkosti. Aby ste sa jej zbavili, stačí jednoduchý trik s okennou kľučkou.

Mnohých ľudí vôbec neprekvapí, keď na svojich oknách vidia paru. Myslia si, že to tak na jeseň jednoducho býva a že sa s tým nedá nič robiť. Bohužiaľ, kvapky vody na vnútorných sklách sú zlým znamením. Signalizujú, že do bytu sa dostala nadmerná vlhkosť (nad 60 %). Ak s tým nič neurobíte, môže sa rýchlo objaviť aj pleseň a s ňou aj početné zdravotné problémy. Aby ste im predišli, je dobré využiť skrytú funkciu okennej kľučky.

Prečo sa okná zaparujú?

Odparovanie okien je nezvratným dôkazom toho, že úroveň vlhkosti vo vašej domácnosti nie je v poriadku. Prečo k tomu dochádza? Obvyklým dôvodom je, že chceme udržať miestnosti čo najteplejšie. Následne prijímame množstvo opatrení, ktoré nás síce chránia pred chladom, ale podporujú tvorbu vlhkosti. Medzi ne patrí vyhýbanie sa vetraniu alebo zakrývanie vetracích otvorov, cez ktoré „fúka“ vzduch. Ak k tomu pridáme varenie, sušenie bielizne a oblečenie nasiaknuté dažďom, niet divu, že vo vzduchu je viac molekúl vody.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Stačí naliať do kanvice a vodný kameň zmizne úplne sám. Je to veľmi jednoduché

Aké nebezpečenstvo predstavujú zahmlené okná?

Pobyt v miestnostiach s príliš vysokou vlhkosťou nám nerobí dobre. Môžu sa objaviť bolesti hlavy a ospalosť, ako aj príznaky alergie. V nevetraných miestnostiach sa množia vírusy a baktérie a môžu spôsobiť infekcie. Molekuly vody sa hromadia na stenách a tiež na nábytku. Ak táto situácia pretrváva, v byte sa objavia plesne. Vdychovanie jej výparov môže spôsobiť ďalšie zdravotné problémy vrátane nádchy, dýchacích ťažkostí alebo kožných infekcií.

Čo by ste mali robiť, ak sa vám zaparovali okná?

V prvom rade, ak ste zakryli vetracie otvory, okamžite ich odkryte. Primerané prúdenie vzduchu zabezpečí aj vetranie miestností. Ak nechcete okná otvárať alebo dokonca vyklápať, môžete ich odokryť. Umožňuje to funkcia skrytej okennej kľučky. Väčšina novších plastových a drevených okien je vybavená touto funkciou. Ak ju chcete použiť, najprv otočte kľučku o 90 stupňov (ako keby ste ich chceli otvoriť) a potom ju otočte smerom nahor o ďalších 45 stupňov (t. j. o polovicu vzdialenosti, ktorá zostáva na vyklopenie okna). Okno zostane zatvorené, ale všimnete si, že sa vytvorila malá medzera, cez ktorú prúdi vzduch.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Všimli ste si biele vlákna v paradajke? Povieme vám, či ju môžete jesť

Čo ak kľučka nemá žiadnu skrytú funkciu?

Ak sa vaše okná zapaľujú, ale nemajú funkciu odblokovania, môžete to napraviť 2 ďalšími spôsobmi. Pravidelne vetrajte svoj domov. Najlepšie je to robiť krátko, ale intenzívne (napr. otvorením všetkých okien na niekoľko minút). Takto stratíte najmenej tepla. Alternatívou je zníženie tlaku okenného krídla na rám. To možno dosiahnuť miernym uvoľnením prítlačných skrutiek umiestnených na okraji okna.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *