Naše nohy sú prirodzeným prostredím pre milióny baktérií. Tieto mikroorganizmy sa živia naším potom a odumretými kožnými bunkami a ich vedľajšie vlastnosti sú príčinou nepríjemného zápachu nôh. Môže ho však spôsobovať aj nesprávne liečená plesňová infekcia…
Ľudia s cukrovkou a srdcovými chorobami a starší ľudia vo všeobecnosti sú náchylnejší na infekcie nôh a zápach nôh v dôsledku slabého krvného obehu.
Pozrime sa na niektoré účinné metódy:
Osvedčený antiperspirant
Možno neprekvapí, že dezodorant aplikovaný na podpazušie môže zabrániť aj poteniu nôh. Možno neprekvapí, že potný dezodorant dokáže zabrániť aj poteniu.
Každý deň si umývajte nohy v teplej vode s antibakteriálnym mydlom.
Teplý vánok
Po kúpeli alebo sprchovaní si nohy osušte fénom nastaveným na najnižšiu teplotu. Je to obzvlášť užitočné, ak máte sklon k atletickej nohe alebo plesniam nechtov na nohách, pretože to pomáha zabrániť kolonizácii a množeniu patogénov.
Namáčanie a parfumovanie
Dva čierne čajové filtre varte 15 minút v 5 dl vody. Filtre vyberte, čaj zrieďte 2 litrami vody a namočte do neho nohy na 30 minút. Opakujte každý deň. Kyselina trieslovinová v silnom čiernom čaji ničí baktérie a obmedzuje potenie tým, že sťahuje póry.
Zmiešajte pohár octu a misku s teplou vodou, potom pridajte niekoľko kvapiek tymianového oleja. Olej obsahuje silný dezinfekčný prostriedok, ktorý ničí baktérie spôsobujúce zápach. Namáčajte si nohy 15-20 minút denne počas jedného týždňa. Pozor! Kúru nepoužívajte, ak máte na chodidlách otvorenú ranu alebo kožné poranenie.
Môžete vyskúšať aj ústnu vodu s obsahom tymianového oleja. Trochu oleja nalejte do kúpeľa na nohy. (Nepoužívajte na poškodenú pokožku.)
V miske zmiešajte 2 šálky horkej soli so 4 litrami teplej vody. Namáčajte si v nej nohy dvakrát denne po dobu 15 minút. Vazokonstrikčný účinok horkej soli znižuje opuchy a ničí baktérie.
Voňavý liek
Levanduľový olej nielen príjemne vonia, ale aj ničí baktérie. Pred spaním si večer natrite niekoľko kvapiek na nohy a vmasírujte ich do pokožky, potom si obujte ponožky. Pred použitím prípravku vyskúšajte kvapku na malej ploche pokožky, aby ste sa uistili, že olej nespôsobuje podráždenie.
Prostriedok proti akné
Na nohy naneste odporúčaný benzoylperoxidový gél na akné. Dokáže zničiť baktérie, ktoré spôsobujú nepríjemný zápach, ako aj patogény zodpovedné za akné.
Zaprášený pár
Pred obutím topánok a ponožiek si nohy posypte mastencom alebo púdrom na nohy. Ten absorbuje pot, ktorý spôsobuje nepríjemný zápach.
Môžete tiež vyskúšať sódu bikarbónu alebo kukuričnú múku na neutralizáciu zápachu.
Boj proti vlhkosti
Ponožky si vymieňajte aspoň raz denne, najlepšie však dvakrát alebo trikrát denne.
Používajte aspoň dva páry topánok striedavo v každom ročnom období. Po nosení jedného páru ho nechajte 24 hodín (alebo dlhšie) vyvetrať.
Keď to počasie dovoľuje, noste topánky s otvorenou špičkou alebo sandále po stranách, aby ste umožnili nohám vetrať. Nohy tiež ľahšie „dýchajú“ v bavlnených ponožkách ako v syntetických.
Najlepšou praxou je nenosiť obuv vôbec, preto chodievajte naboso (aspoň doma) vždy, keď je to možné.
„Liečba“ topánkami
Pozrime sa na návod na ošetrenie. Ak sa vaše tenisky dajú prať, raz za mesiac ich hoďte do práčky.
Voňavá obuv
Skladujte obuv na svetlom, dobre vetranom mieste, nie v tmavej skrini alebo šatníku, kde sa môžu baktérie a plesne množiť podľa ľubovôle.
Keď si topánky vyzujete, vložte ich do vrecka naplneného cédrovými hoblinami, ktoré absorbujú vlhkosť a neutralizujú nepríjemné pachy.
Môžete si tiež kúpiť vrecúško obsahujúce zeolit. Tento vulkanický minerál pohlcuje pachy a vlhkosť. Ak necháte vrecúško šesť hodín na slnku, vyvetrá a potom ho môžete znovu použiť.
Mačacie stelivo bolo vyvinuté práve na dezodoráciu a pohlcovanie vlhkosti – prečo by to isté nemohlo robiť aj pre naše topánky? Nasypte trochu do starej ponožky a vložte ju do obuvi.
Kúpte si stielku s aktívnym uhlím, ktorá pohlcuje zápach, a vystrihnite ju na mieru. Vymieňajte ju každých 3-6 mesiacov. Viaže vlhkosť a zápach.
Ak používate vyberateľné stielky, dajte ich po príchode domov vysušiť a vyvetrať. Z času na čas ich vyperte.
Jedlá sóda:
Jednoduchá jedlá sóda pre domácnosť pomôže pri silne zapáchajúcich topánkach. Do topánok jej nasypte veľké množstvo – môžete dať až dve vrecúška – a nechajte ju tam cez noc. na druhý deň ráno prach dôkladne vytrepte. Odstráni aj zápach a pohltí prípadnú vlhkosť. Túto metódu môžete použiť aj na koženú obuv, ale nie príliš často, pretože jedlá sóda môže kožu veľmi vysušiť.
Môžete si tiež vyrobiť opakovane použiteľný domáci dezodorant pridaním dvoch polievkových lyžíc jedlej sódy do starej, pevne utkanej ponožky. Na konci zaviažte uzol a večer pred spaním ponožku vložte do topánok. Ráno po zápachu nebude ani stopy.