Nalejte si toto na tanier a dajte pod posteľ. Je to pre vaše zdravie

pexels max rahubovskiy 6782567

Na jeseň a v zime vetráme miestnosti menej často a v dôsledku toho sa v dome vytvára vlhkosť. Ak s ňou nebojujete, v spálňach a iných miestnostiach sa môžu objaviť plesne. Našťastie existuje jednoduchý spôsob, ako tomuto čiernemu scenáru zabrániť.

Plesniam sa darí, keď na to majú vhodné podmienky. Teplo a vlhkosť jej veľmi prospievajú, preto sa čierne výkvety často objavujú v domácnostiach na jeseň a v zime, keď sa menej často otvárajú okná.

Keď sa pleseň objaví v spálni, namiesto útechy a nočného odpočinku tam nájdeme len zdravotné problémy. Zbaviť sa jej je zdĺhavé a nákladné, preto sa oplatí vedieť, ako rastu spór zabrániť.

Ako plesne pôsobia na ľudský organizmus?

Vdychovanie dusivého zatuchnutého zápachu, ktorý sprevádza výkvet plesní, môže mať veľmi nepriaznivý vplyv na naše zdravie. Spôsobuje dýchacie problémy vrátane dýchavičnosti a nádchy, ako aj bolesti hlavy. To všetko môže viesť k nespavosti a následne k vyčerpanosti, apatii atď.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Vložte toto ovocie k perníkom a budú svieže celé Vianoce

Dlhodobý kontakt s plesňami znamená ešte väčšie zdravotné problémy. Môže totiž viesť k zvýšenej náchylnosti na choroby a dokonca aj na infekcie. Preto je lepšie nedovoliť, aby sa plesne dostali do vašej spálne.

Aký je spôsob prevencie plesní v spálni?

Aby ste zabránili vzniku plesní v spálni, stačí zabezpečiť, aby v miestnosti nebolo príliš veľa vlhkosti. Najlepšiu ochranu poskytuje pravidelné vetranie miestnosti. Aj keď sa nevyhnete otváraniu okien, je dobré umiestniť do spálne pohlcovač vlhkosti. Nemusíte kupovať špecializované zariadenie, pretože stačí použiť jednoduchý, doma vyrobený patent.

Ako pravdepodobne viete, niektoré látky majú schopnosť absorbovať vlhkosť. Medzi ne patrí aj kuchynská soľ. Stačí ju nasypať na tanier, do misky alebo otvorenej nádoby a postaviť do spálne. Ideálne je umiestniť tento jednoduchý pohlcovač na ťažko prístupné, a teda aj zle vetrané miesto, t. j. pod posteľ. Takto budete mať istotu, že sa tam pleseň nevytvorí.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Najľahší recept na dokonalú cesnakovú nátierku, ktorá sa hodí v tomto období

Ako inak možno zabrániť vzniku plesní?

Ryža má tiež schopnosť absorbovať vlhkosť. Môžete z nej vytvoriť absorbent, ktorý sa zároveň stane osviežovačom vzduchu. Nasypte niekoľko zŕn do bavlneného vrecka alebo malej nádoby. Potom ich pokvapkajte niekoľkými kvapkami obľúbeného esenciálneho oleja. Nádobku umiestnite do svojej spálne. Keď vôňa zoslabne, pretrepte vrecúško alebo nádobu s ryžou. Tým sa vôňa oleja stane výraznejšou.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *