Nenechávajte pri vypnutej práčke otvorené dvierka. Môže ju to takto poškodiť

pranie

Práčka je jedným z domácich spotrebičov, bez ktorých si nevieme predstaviť život. Väčšina z nás ju používa až niekoľkokrát týždenne, a ak máme veľkú rodinu, často beží nepretržite. Práve z tohto dôvodu je potrebné vedieť, ako sa o ňu správne starať, aby vám v určitom momente neodmietla slúžiť. Jedným zo základných pravidiel je zatváranie dvierok po skončení umývania. Vedeli ste o tom?

Mať práčku v zahraničí nie je také samozrejmé ako v Poľsku. Obyvatelia New Yorku, ktorí žijú v starých činžiakoch, ju často nemajú a používajú verejné práčovne. U nás to takmer nikto nerobí, pretože každý má svoje súkromné zariadenie. Ak sa takýto luxus dostal už aj k nám, prečo ho toľko ľudí zanedbáva? Špinavá a zanedbaná nebude správne plniť svoju úlohu. Zistite, ako môžete svoju práčku jednoducho udržiavať v dobrom stave.

Prečo by ste nemali nechávať dvierka práčky pootvorené?

Po skončení prania mnohí z nás nechávajú dvierka práčky pootvorené, aby zabezpečili správne vetranie. Je to preto, aby sa vo vnútri spotrebiča nehromadili výpary, a tým sa minimalizovalo riziko vzniku plesní. Má to zmysel, ale takéto „vetranie“ by sa malo uskutočniť maximálne tri až päť minút po skončení prania. Prečo?

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Urobte test rukou, či vám tesnia okná. Môže vám to ušetriť stovky eur

Keď sú dvere otvorené a visia vo vzduchu, ich pánty sú vystavené veľkej skúške. Ak sa to stáva príležitostne, nie je sa čoho obávať, ale trvalo otvorená práčka môže zvýšiť riziko poškodenia pántov. Ak sa tak stane, dvierka už nebudú tak tesné ako predtým. Ako inak sa môžete starať o životnosť svojej práčky? Prečítajte si o domácich prostriedkoch na nápravu.

Rutinné čistenie práčky je nevyhnutné

Práčka sa vyznačuje tým, že sa v nej často hromadia plesne a rôzne nečistoty, ktoré sú zmesou špiny, zvyškov pracích prostriedkov alebo vlasov. Ak sa nechajú prerásť, nebude trvať dlho, kým väčšina kanálikov vo vnútri prestane správne fungovať a spotrebič bude potrebovať servis.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Pozrite, čo sa deje na Slovensku! Ak nemusíte, nikam necestujte (Video)

Raz za čas je dobré vykonať preventívne opláchnutie zmesou vody a octu. Tekutinu nalejte do priehradky na umývací prostriedok a nastavte režim oplachovania. Voda sa dostane do všetkých zákutí a vypláchne všetky nečistoty, ktoré sa tam nahromadili.

Ak vidíte, že na gume pri vstupe do práčky začína rásť pleseň, nezabudnite ju zasypať jedlou sódou a zaliať trochou octu. Nechajte všetko niekoľko minút pôsobiť, aby prípravok začal účinkovať, a potom zotrite prebytok. Vloženie malého množstva jedlej sódy do každého prania bude mať dve výhody. Prvou je, že vaše oblečenie bude príjemnejšie voňať a bude oveľa belšie. Druhou je, že pomáha práčke v boji proti usadenej špine.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *