Nevyhadzujte klíčky zo zemiakov! Majú úžasné účinky, ktoré vám ukážeme

zemiaky ucinky
Staň sa zdrojom inšpirácie pre svojich priateľov – zdieľaj článok, ktorý ťa zaujal!

Hoci neradi vidíme v špajzi naklíčené zemiaky, ich konzumácii sa nevyhýbame. Klíčky sa zvyčajne opatrne odrežú, vyhodia a zemiaky sa spracujú. Ukážeme vám skvelé využitie zemiakových klíčkov. Nevyhadzujte zemiakové klíčky!

Klíčky potrebujete na vypestovanie nových zemiakov

Zemiakové klíčky sú bežne dostupné v záhradkárskych obchodoch a pomerne rýchlo z nich vyrastie nová úroda. S trochou času a trpezlivosti však môžete z kuchynského odpadu získať rovnaký základ na výsadbu, malé zemiakové klíčky.

Nič vás to nestojí, tak prečo si neprečítať aj tento článok?
Zo Slovenska bude dnes večer vidieť polárnu žiaru

Stačí odlomiť klíčky zo zemiakov čo najhlbšie a namočiť ich na pol hodiny do slabého roztoku hypermangánu. Potom ich vytiahnite a namočte na hodinu na tmavom mieste do bežného rastového stimulátora.

Zakorenenie klíčkov

Pripravené klíčky po stimulácii rastu zmiešajte s vlhkými pilinami a vložte do plastového vrecka. Vrecko musí byť stále vlhké, ale nesmie hniť. Vrecko denne pretrepte a v prípade potreby ho navlhčite. Korene sa vo vrecku objavia až po niekoľkých dňoch. To je signál na presadenie klíčkov do kvetináčov. Rastliny nechajte na parapete a zalievajte ich. Keď budú rastliny dostatočne silné, môžete ich zasadiť do záhrady.

Nič vás to nestojí, tak prečo si neprečítať aj tento článok?
Rozsypte po trávniku a mach zmizne. Je to jednoduchá metóda

Tinktúra na boľavé kĺby

Nikdy nekonzumujte zemiakové klíčky samotné, obsahujú jedovatý solanín. Čakajú vás nepríjemné žalúdočné kŕče a črevné problémy. Okrem výsadby nových zemiakov však môžete klíčky použiť aj na liečebné účely.

Zemiakové klíčky s hmotnosťou približne 300 g zalejte pol litrom alkoholu; na výrobu tinktúry je vhodná napríklad vodka. Tinktúru nechajte lúhovať na tmavom mieste jeden mesiac, pričom nádobou občas potraste. Po precedení sa tinktúra používa ako mazadlo na boľavé kĺby. Možno ju tiež naliať na textílie a spracovať ako zábal alebo obklad. Domáci liek si môžete vyrobiť len za pár drobných, nemusí vždy viesť cesta do lekárne.

Nič vás to nestojí, tak prečo si neprečítať aj tento článok?
Slovensko už nemá nové ohniská slintačky. Štát ide vo veľkom kontrolovať ľuďom zvieratá

Staň sa zdrojom inšpirácie pre svojich priateľov – zdieľaj článok, ktorý ťa zaujal!

Redakcia Plénum.sk

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *