Nevyhadzujte šupky z cesnaku. Majú tieto úžasné schopnosti

cesnak domaci

Máme veľa nápadov na využitie cesnaku v kuchyni, pretože je jedným z najčastejších prísad do mnohých jedál. Je taký intenzívny, že dokáže celkom zmeniť výslednú chuť pokrmu. Cesnak je tiež mimoriadne zdravý a radi po ňom siahame, keď sme chorí.

Nie je prekvapením, že cesnak obľubujú aj rastliny, konkrétne jeho šupky. Koľkokrát cesnak olúpeme, toľkokrát si šupky nechajme, pretože ich môžeme použiť neskôr.

Šupky z cesnaku sú rovnako zdravé ako samotný cesnak

Surový cesnak je pre mnohých príliš štipľavý na konzumáciu, ale ako prísada do teplých a studených jedál funguje dokonale. Kedysi sa verilo, že odháňa upírov. Dnes okrem použitia v kuchyni vedie aj ako liečivá rastlina. Cesnak je prírodné antibiotikum, brzdí rast baktérií a pomáha v boji proti infekciám.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Pre zdravé telo je dôležitý pitný režim. Viete, koľko máte vypiť denne vody a akej?

Stojí za to vedieť, že zdravý je nielen cesnak, ale aj jeho šupky. Zdravotné vlastnosti cesnakových šupiek nie sú o nič horšie ako samotný cesnak. Obsahujú vitamíny, kvercitín a pektín.

Slupky z cesnaku môžeme použiť na inhaláciu počas prechladnutia, vo forme domáceho sirupu proti kašľu alebo si z nich urobiť nálev a potierať ním pokožku.

Cesnakové šupky proti škodcom

Slupky z cesnaku sa oplatí zbierať. Zvyčajne nedávame veľké množstvo cesnaku do jedného jedla, preto ho treba nazbierať trochu viac. Ak sa vám v záhrade alebo na pozemku objavia mšice, nazbierané cesnakové šupky budú tak akurát. Urobte z nich výťažok.

Ak chceme postriekať mšice extraktom z cesnakových šupiek, musíme šupky zaliať teplou vodou a nechať pôsobiť štyri dni. Po uplynutí tejto doby scedíme a postriekame napadnuté rastliny. Ošetrenie niekoľkokrát zopakujeme a mšice sa samy odsťahujú.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Postupná premena tela, ak prestanete fajčiť. Toto sa stane už za týždeň

Šupky cesnaku predĺžia čerstvosť zeleniny

Slupky z cesnaku sú ideálne na predĺženie čerstvosti zeleniny. Jednoducho nimi posypte zeleninu v debničkách. Cesnakové šupky zabránia tomu, aby zelenina zhnila.

Ošúpaný cesnak sa môže použiť ako odpudzovač múch a, samozrejme, šupky si môžete ponechať. Strúčiky zapichnite do niekoľkých strúčikov cesnaku. Silná vôňa oboch produktov odradí hmyz od pobytu v ich blízkosti.

Pozrite si tiež: „Krádeže včelieho hmyzu a včelieho plodu:

Zimný cesnak bude rásť rovnako kyprý ako vždy. Tento patent ocenili milióny záhradkárov
Keď okrasný cesnak odkvitne, urobím 1 vec. Rastlina vyzerá krásne po mnoho nasledujúcich mesiacov
Presne vtedy zasadím zimný cesnak do pôdy. Cibuľky narastú do obrovských rozmerov

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *