Vedci prezradili, čo sa s nami deje, keď spíme. Sú to zaujímavé veci

spanok

Spánok je dôležitou súčasťou nášho života, pretože nám pomáha udržiavať psychofyzickú rovnováhu. Umožňuje nám oddýchnuť si po dlhom dni a ráno sa zobudiť plní energie. Samozrejme, ak dbáme na jeho dobrú kvalitu. Prezradíme vám niekoľko zaujímavých faktov o spánku, ktoré vás možno prekvapia.

Možno sa pýtate, prečo potrebujete osem hodín spánku. Odkiaľ pochádza nespavosť a ako vznikajú sny? Odpovede na tieto a ďalšie otázky nájdete v tomto článku. Objavte tajomstvá spánku!

Zaujímavé fakty o spánku, ktoré ste nevedeli

Spánok je fascinujúci fenomén, ktorý zaujíma mnohých vedcov. Niektorí ho považujú za neproduktívny čas – najmä denné zdriemnutie. Nič nemôže byť ďalej od pravdy. Spánok nám umožňuje upokojiť a uvoľniť myseľ, a tým lepšie fungovať. Dobrá spánková hygiena znižuje riziko mnohých ochorení – vrátane depresie alebo neurózy.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Hubku na riad hoďte do prania s oblečením. Efekt je úžasný

Okrem toho spánok pozostáva zo 4 opakujúcich sa cyklov, ktoré sú rozdelené do dvoch fáz: NREM a REM. Prvá z nich je hlboký spánok charakterizovaný pomalými pohybmi očí. Druhá je naopak charakterizovaná pomerne vysokou mozgovou aktivitou, ako aj rýchlymi pohybmi očí. Počas tejto fázy sa vyskytujú aj sny.
Bolo tiež preskúmané, že náš spánok je ovplyvnený splnom mesiaca. Jeho účinky pociťujeme aj niekoľko dní predtým. Prejavuje sa to podráždenosťou, problémami so zaspávaním alebo plytkým spánkom. Čo ešte stojí za to vedieť o spánku?

Ďalšie zaujímavosti o spánku

Počas dňa zažívame mnoho situácií, ktoré ovplyvňujú náš organizmus. Nie je prekvapením, že sa to potom prejavuje v našich snoch.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Vysiela vám vaše telo tieto signály? Tu je 10 príznakov, že nepijete dostatok vody

Popredný americký psychológ zistil, že počas spánku prežívame celú škálu rôznych emócií – pozitívnych aj negatívnych. Bohužiaľ, najčastejšie prevláda hnev a strach.
Málokedy sa stane, že ak nás niečo trápi, zviditeľní sa to v sne. To isté platí aj pre sny. To, po čom túžite a po čom túžite – sa vám vo sne prejaví.
Ukazuje sa tiež, že nikdy sa vám nebude snívať o niekom, koho nepoznáte. Je to preto, že mozog si nedokáže sám vymýšľať nové tváre.
Vedci vypočítali, že počas života strávime snívaním v priemere šesť rokov.
Naopak, najväčšími spáčmi vo svete zvierat sú netopiere, pásavce a mačky. Zatiaľ čo kone, ovce a kravy sú najkratšími spáčmi.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *