Obličky zohrávajú v našom tele kľúčovú úlohu – filtrujú toxíny, regulujú rovnováhu vody a minerálov a produkujú hormóny ovplyvňujúce tvorbu červených krviniek, reguláciu krvného tlaku a zdravie kostí.
Strava má zásadný význam pre udržanie týchto orgánov v dobrej kondícii. Tu je zoznam 13 potravín, ktoré podporujú zdravie obličiek.
1. Tučné ryby
Losos, tuniak alebo pstruh sú bohaté na bielkoviny a omega-3 mastné kyseliny. Tieto zdravé tuky pomáhajú znižovať hladinu triglyceridov a regulovať krvný tlak, čo prospieva obličkám. Osoby s chronickými ochoreniami obličiek by však mali sledovať obsah fosforu a draslíka v jednotlivých druhoch rýb.
2. Kapusta
Kapusta je ideálna pre zdravie obličiek vďaka nízkemu obsahu draslíka a sodíka. Obsahuje množstvo vitamínov (C, K) a vlákninu, čo z nej robí univerzálny doplnok do šalátov, sendvičov alebo dusených jedál.
3. Paprika
Paprika je bohatá na vitamíny B6, B9, C a K, ako aj antioxidanty, ktoré pomáhajú znižovať zápaly škodiace obličkám. Môže sa jesť surová, pečená alebo varená.
4. Brusnice
Brusnice sú známe svojou schopnosťou predchádzať infekciám močových ciest, ktoré môžu spôsobiť vážnejšie problémy s obličkami. Obsahujú antioxidanty podporujúce boj proti zápalom.
5. Čučoriedky
Čučoriedky, bohaté na vitamín C a vlákninu, pomáhajú zmierňovať zápaly a podporujú regeneráciu obličiek. Sú obzvlášť cenné pre osoby s chronickými ochoreniami tohto orgánu.
6. Tmavá listová zelenina
Špenát, kel alebo rukola sú bohaté na vitamíny, minerály a antioxidanty. Podporujú imunitu a zdravie celého tela, avšak ich vysoký obsah draslíka si vyžaduje opatrnosť u osôb s ochoreniami obličiek.
7. Olivový olej
Zdravý zdroj tukov, ktorý podporuje činnosť srdca a obličiek. Olivový olej pomáha znižovať hladinu cholesterolu a pôsobí protizápalovo.
8. Cesnak
Cesnak obsahuje alicín, ktorý má protizápalové a ochranné účinky. Je tiež zdravou alternatívou soli, pričom dodáva jedlám výraznú chuť.
9. Cibuľa
Cibuľa je bohatá na vitamíny B6, C, mangán a kvercetín, ktorý pomáha bojovať proti chorobám srdca a vysokému krvnému tlaku. Dodáva jedlám chuť a prospieva zdraviu.
10. Karfiol
Táto zelenina obsahuje vitamíny C, B6, B9, K a vlákninu. Karfiol pomáha neutralizovať toxíny v tele, no u osôb s chronickými ochoreniami obličiek by sa mal konzumovať s mierou.
11. Vaječné bielky
Vaječné bielky sú skvelým zdrojom bielkovín podporujúcich regeneráciu tkanív. Odporúčajú sa najmä pre ľudí na dialýze, pretože podporujú obnovu organizmu.
12. Rukola
Táto zelená listová zelenina je bohatá na horčík, železo, vápnik a vitamíny A, C, K. Obsahuje aj glukozinoláty, ktoré chránia telo pred rakovinou.
13. Jablká
Jablká vďaka obsahu vlákniny a antioxidantov pomáhajú regulovať hladinu cholesterolu a cukru v krvi. Obsahujú kvercetín, ktorý má protirakovinové účinky a podporuje správne fungovanie obličiek.
V skratke
Zdravie obličiek úzko súvisí so stravou. Potraviny ako tučné ryby, čučoriedky, brusnice či olivový olej podporujú ich správne fungovanie, znižujú riziko zápalov a zlepšujú celkovú kondíciu organizmu. Pravidelné začlenenie týchto potravín do jedálnička je krokom k dlhodobému zdraviu.