• 13 septembra, 2023
  • Zatiaľ bez komentára
  • 3minúty čítania

Odborníci už vedia, aká zima nás čaká. Pripravte sa na takéto teploty o pár týždňov

Odborníci už vedia, aká zima nás čaká. Pripravte sa na takéto teploty o pár týždňov

Hoci si na konci leta užívame krásne vysoké teploty, ktoré v tomto období očakával len málokto, počasie sa čoskoro úplne zmení. O niekoľko týždňov nás čaká jeseň a potom sa budeme pripravovať na zimu. Tá je dnes aktuálna aj kvôli energetickej kríze a tento rok nemusí dopadnúť tak dobre ako vlani, keď bola zima nezvyčajne teplá a nahrávala Európe sužovanej nedostatkom plynu.

Teplé zimy sa končia

Na teplejšie zimy sme si už zvykli. Málokto si napríklad v mestách pamätá biele Vianoce. Namiesto toho je teraz normou Štedrý večer s teplotami desať a viac stupňov nad nulou. To by sa však tento rok malo zmeniť. Trendy sa pomaly obracajú a európsky kontinent zasiahnu ľadové arktické vzdušné prúdy.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Nevyhadzujte bublinkovú fóliu. Pred zimou sa vám bude veľmi hodiť

Vyplýva to aspoň z analýzy skúseného meteorológa Davida Dilleyho, na ktorú upozornil portál EIN News. „Máme niekoľko faktorov, ktoré s veľkou pravdepodobnosťou spôsobia návrat k zimnému počasiu, aké sme videli pred rokom 1982. To bolo obdobie, ktoré bolo výrazne chladnejšie ako to, čo sme videli za posledných 40 rokov,“ povedal meteorológ.

Vo svojom názore však zďaleka nie je sám. Odborníci z webovej stránky Global Weather Oscillations sú totiž presvedčení, že koncom roka dorazí do Európy najchladnejší vzduch z polárnych oblastí, aký sme za posledné štyri desaťročia videli.

Dôležitá otázka

Meteorologický jav El Niňo, ktorý v poslednom čase zohráva veľkú úlohu v charaktere počasia. Zatiaľ čo v lete spôsobil naozaj obrovské horúčavy, v zime pravdepodobne prispeje k chladnejšej zime, než je obvyklé. Ako upozornil meteorológ Dilley, Zem sa pomaly dostáva z 230-ročného cyklu otepľovania, po ktorom by mal nasledovať cyklus ochladzovania trvajúci približne 120 rokov. Jednoducho povedané, prichádza nová doba ľadová. To je v rozpore s dnešnými predstavami o klimatických zmenách a je možné, že sa v najbližších rokoch postavia na hlavu.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Ani neviete a možno máte doma veci za tisíce. Slováci držia doma porcelán

V každom prípade ide o viac ako zaujímavé predpovede, a to aj preto, že budú mať jednoznačný vplyv na to, ako budeme hospodáriť, a to aj v Českej republike, s energiami, ktorých opäť určite nebude nadbytok.

Podobné články

Bez mobilu sami podľa farby slnka či mesiaca zistíte, či sa zhorší počasie alebo bude pršať

Bez mobilu sami podľa farby slnka…

Dnes nás o zmenách počasia okamžite…
Prestáva pršať, vracajú sa extrémne teploty. Cez víkend má byť na Slovensku až toľkoto

Prestáva pršať, vracajú sa extrémne teploty.…

Toto leto je výnimočné svojimi meteorologickými…
Búrky zasahujú Slovensko: Z oblohy padajú masívne krúpy. Toto padlo Slovákom do záhrad

Búrky zasahujú Slovensko: Z oblohy padajú…

Občania stredného a východného Slovenska dnes…

Zanechaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *