Ostalo vám veľa jedla z Vianoc? Nemusíte všetko dávať do chladničky. Poradíme vám

chladnicka

Aj napriek sviatočnému hýreniu vám určite zostalo veľa jedla, ktoré je potrebné niekam zabaliť. Ak vaša chladnička už praská vo švíkoch a ešte stále máte niekoľko nádob, ktoré treba uchovať v chlade, máme pre vás niekoľko návrhov.

Vianoce sú výnimočným obdobím, ktoré trávime so svojimi blízkymi. Je to čas, keď sa naše domovy stávajú miestom radostných stretnutí, ktorých stredobodom je krásne vyzdobený vianočný stromček, pod ktorým sa zhromažďuje množstvo darčekov.

Je to tiež čas, keď stoly pretekajú rôznymi jedlami, ktoré pripravujeme s ohľadom na našich hostí. Po sviatočnom obžerstve však často rozmýšľame, čo robiť so zvyškami jedla, ktoré sa nezmestili do chladničky. Ak s týmto problémom bojujete, máme pre vás niekoľko osvedčených tipov na efektívne uskladnenie potravín po Vianociach.

Aké sú prirodzené miesta na uskladnenie potravín?

Hoci zimy sú v posledných rokoch čoraz miernejšie, vonkajšie teploty na väčšine územia Poľska stále umožňujú skladovať potraviny na balkóne. Jediné, čo musíte urobiť, je riadne chrániť pokrmy, ako sú šaláty, vyprážaný kapor alebo boršč, pred poveternostnými vplyvmi. Nezabudnite, že silný vietor alebo hladné vtáky môžu ľahko strhnúť pokrievky z hrncov. Snažte sa uchovávať potraviny v pevne uzavretých nádobách (napr. pohároch alebo plastových nádobách s uzávermi) alebo ich zabezpečte ďalším vreckom a previažte šnúrkou.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Tieto potraviny do chladničky nedávajte! Stratia chuť a živiny

Ak nemáte balkón, dobrou alternatívou je parapet. Nezabudnite však, že nádoby s potravinami z neho môžu ľahko spadnúť, ak je príliš úzky. Ak sú riady príliš veľké, zvážte uskladnenie jedál, ako sú knedle alebo ravioly, v reklamných predmetoch. Môžete ich zavesiť na háčiky, ktoré pripevníte za okno. Jedlo bude chránené pred pádom a šuchot igelitového vrecka by mal účinne odradiť vtáky.

Ako inak môžete zabezpečiť prebytočné potraviny?

Všetky vianočné potraviny môžete bezpečne uskladniť v mrazničke (pokiaľ neboli predtým zmrazené). Koláče, knedle a dokonca aj plnené kapustové závitky umiestnite do špeciálnych plastových alebo sklenených nádob s viečkom. Takto si budete môcť vychutnať chuť svojich vianočných jedál aj po niekoľkých týždňoch.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Stačí štipka tohto a olej pri vyprážaní nebude nikdy prskať

Ak nechcete potraviny zamraziť alebo sa vám vyčerpal aj priestor v mrazničke, dobrou možnosťou na uskladnenie povianočných zásob bude pivnica, garáž alebo podkrovie. Každé z týchto miest je tmavé a chladné, takže bude ideálne ako dočasná špajza. Nezabúdajte však, že zápach potravín môže prilákať hlodavce. Uistite sa, že sú nádoby s potravinami riadne chránené.

Čo ak skladovanie potravín nie je možné?

Niekedy je množstvo jedla, ktoré zostalo po sviatkoch, úplne ohromujúce. Aby sa zabezpečilo, že nič nepríde nazmar, je dobré podeliť sa oň s ostatnými. Ak na vašom štedrovečernom večierku nebolo veľa hostí, vždy môžete pozvať priateľov, aby sa podelili o hostinu, alebo darovať jedlo susedom. Jedlo môžete tiež odniesť do centier pre chudobných alebo ho darovať do potravinových centier, čo sú špeciálne chladničky, ktoré využívajú ľudia bez domova a v núdzi.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *