Kto z nás nesníva o tom, že sa na jar a v lete bude tešiť z dokonale zelenej, hustej trávy na dvore? Bohužiaľ, o krásne vyzerajúci trávnik sa treba starať a kosenie trávnika je len vrcholom ľadovca.
Správny prístup k starostlivosti o trávnik po zime je veľmi dôležitý. Vtedy potrebuje celú sériu ošetrení, aby sa čo najrýchlejšie zotavil z náročného chladného obdobia. Našťastie tu prichádzajú na pomoc osvedčené metódy špičkových záhradníkov.
Ako sa starať o trávnik po zime?
Zima je pre väčšinu rastlín v našej záhrade mimoriadne náročným obdobím. Hustá snehová pokrývka, niekedy dokonca ľad, spôsobuje, že rastliny nemôžu naplno využiť zimné slnko.
Netreba azda dodávať, že kvalita pôdy v zime zostáva veľmi neuspokojivá. Často vyčerpaná pôda nie je najlepším miestom na pestovanie čohokoľvek a trávnik, hoci sa zdanlivo považuje za samovoľne rastúci, tiež potrebuje správne hnojenie.
Práve tu sa hodí celý rad opatrení na starostlivosť o trávnik po zime. Hovoríme o kosení, zavlažovaní, vápnení a hnojení. Nižšie vám prezradíme, ako to robiť tak, ako to robia najlepší záhradníci.
Takto sa o svoj trávnik po zime starajú najlepší záhradníci
Najlepší záhradníci vykonávajú na svojich trávnikoch pred začiatkom sezóny niekoľko ošetrení. Od polovice februára do polovice marca sa môže vykonávať vápnenie trávnika. Táto príležitosť sa opäť naskytne až v októbri.
Vápnenie trávnika po zime spočíva v postreku uhličitanu vápenatého, ktorý umožňuje zmenu pH pôdy. Odporúča sa, ak je pH pôdy nižšie ako 5,5. Toto ošetrenie stačí vykonať raz za 2 až 3 roky.
Prečo vápniť pôdu?
Teraz, keď už viete, ako sa starať o trávnik po zime, je čas zamyslieť sa nad tým, aký je vôbec prínos vápnenia trávnika? Ukazuje sa, že výrazne zlepšuje kvalitu pôdy tým, že zvyšuje jej pH. Vďaka tomu pôda lepšie absorbuje živiny.
Pre trávnik je dôležité aj hnojenie. Pôda bohatá na zlúčeniny ako dusík, fosfor a draslík je zárukou krásneho trávnika po zime. Majte to na pamäti.