Poľnohospodári v Čechách začali podnikať. O polovicu nižšie ceny a špičková kvalita. Lidl a Kaufland majú problém?

uncovice

Posledné mesiace sa Českej republike niesli v znamení veľkého napätia medzi obchodnými reťazcami, domácimi poľnohospodármi a spotrebiteľmi. Objavili sa obvinenia, že najmä obchody v minulom roku zneužili svoje postavenie a nadhodnotili ceny. Okrem toho viaceré príklady ukazujú, že sa stále nedováža prvotriedna kvalita, ktorá sa predáva v západných krajinách, ale skôr výrobky druhej kvality.

K tomu muselo zákonite dôjsť

To všetko viedlo k tomu, že tradične pohodlní Česi sa konečne zdvihli a začali vo veľkom nakupovať v susedných krajinách, ako je Poľsko a Nemecko. Zistili, že tamojšie supermarkety nie sú také drahé a často majú kvalitnejší tovar.

Českí poľnohospodári sa však ocitli v problémoch, pretože na jednej strane ich obchodné reťazce tlačia k tomu, aby predávali čo najlacnejšie, a na druhej strane im klesajú tržby, pretože ľudia chodia nakupovať do zahraničia. Mnohí z nich si uvedomili, že hoci môžu ďalej žobrať, aj tak to nič nezmení. Preto sa rozhodli konať, čo v konečnom dôsledku prináša ovocie pre ich zákazníkov.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Sem do Chorvátska radšej necestujte. Pozrite sa, čo vypúšťajú do mora

Farmári v Českej republike postupne otvárajú svoje obchody a jasne ukazujú možný smer budúceho vývoja. To by mohlo predznamenať vznik veľkého domáceho maloobchodného reťazca, ktorý by konkuroval dominantným hráčom, ako sú Kaufland alebo Lidl. O tom, ako dobre to môže fungovať, sa môžete presvedčiť, keď sa vyberiete do Hanáckeho gruntu, ktorý založilo poľnohospodárske družstvo Unčovice.

Hanacky grunt 1

Takýto záujem sa neočakával

Táto predajňa vznikla nedávno a nepotrebuje prakticky žiadnu propagáciu. Ľudia sa naň jednoducho pýtajú. Povedia, že tam majú skvelú bravčovú pečienku s kosťou za 100 českých korún (4,25€) alebo krkovičku za 110 korún (4,67€) . A že mäso chutí oveľa lepšie ako to, ktoré sa kupuje v supermarkete a ktoré sa dováža ktovie odkiaľ. Jedlo je tu vždy čerstvé a skutočne lokálne.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Mýtne brány v Chorvátsku skončia. Platiť si budete za kilometre takto

Je prekvapujúce, ako dobre to tu funguje. Ľudia sem prichádzajú z pomerne veľkej vzdialenosti, možno z dvadsiatich kilometrov alebo aj viac. „Cesta sem mi trvá pol hodiny, ale kvalita a cena za to stoja. Takéto mäso som tu ešte nenašla a aj ostatné výrobky sú fantastické,“ hovorí Lucie o svojej návšteve obchodu. „Musím povedať, že po vyskúšaní tohto miesta už nemám rada štandardné výrobky z veľkých reťazcov.“

Hanácký grunt nepredáva len výrobky vlastného družstva, ale pridáva aj ďalšie. Môžete si tu teda kúpiť nielen mäsové výrobky či údeniny, ale aj mliečne výrobky, zeleninu, ovocie, múku a mnoho ďalšieho. O tom, že sú so svojimi zákazníkmi na správnej adrese, najlepšie svedčí ich doterajšie hodnotenie na Google. Hodnotenia sa málokedy zhodujú a doteraz udeľovali maximálne možné body.

One Reply to “Poľnohospodári v Čechách začali podnikať. O polovicu nižšie ceny a špičková kvalita. Lidl a Kaufland majú problém?”

  1. To kde si videl aby mala bravčová pečeň kosť. Toto je úroveň slovenskej novinarčiny . Hanbil si sa podpísať bod článok?

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *