Je pitie vody pred spaním dobrým zvykom? Zatiaľ čo počas dňa by sme mali dbať na pravidelnú hydratáciu organizmu, správnosť prijímania tekutín bezprostredne pred spaním nie je taká samozrejmá.
Pravidelná hydratácia podporuje lepšiu fyzickú aj psychickú regeneráciu. Organizmus, ktorý nie je dobre hydratovaný, to dá najavo aj počas spánku, napríklad tým, že sa zobudí kvôli pocitu sucha v ústach. Okrem toho, ako upozorňuje National Sleep Foundation (americká nezisková organizácia poskytujúca odborné informácie o zdravotných problémoch súvisiacich so spánkom), nedostatočná úroveň hydratácie môže mať negatívny vplyv na spánok a spôsobiť slabosť a podráždenosť počas dňa. Zachráni nás však pohár vody vypitý tesne pred spaním pred týmito nepríjemnosťami?
Oplatí sa piť vodu pred spaním?
Nedostatočne hydratovaný organizmus sa nebude regenerovať tak dobre ako pravidelne hydratovaný. Voda urýchľuje detoxikáciu organizmu, pozitívne ovplyvňuje činnosť orgánov a systémov v tele, reguluje telesnú teplotu a celkovo podporuje regeneráciu. Dôležité je, že voda dodávaná do tela pravidelne a v dostatočnom množstve zvyšuje prietok krvi do mozgu, čím zabraňuje bolestiam hlavy po prebudení a podporuje zdravý odpočinok.
Nedostatočne hydratovaný organizmus pracuje ťažšie – nedostatok tekutín spôsobuje pokles krvného tlaku, čo následne spôsobuje, že srdce začne pracovať na plné obrátky. Voda sa v dôsledku gravitácie väčšinu dňa zadržiava v dolnej časti tela, preto večer dochádza k opuchom nôh alebo samotných chodidiel. V noci, keď sme v ležiacej polohe, sú nohy na úrovni obličiek, čo uľahčuje transport krvi do celého tela a odstraňovanie toxínov z tela – samozrejme, za predpokladu, že sme správne hydratovaní.
Koľko vody môžete vypiť pred spaním?
Určite najnepriaznivejším scenárom (alebo jedným z nich) je doplniť príjem vody večer alebo tesne pred spaním. Aj to sa stáva, v horúčavách mnoho ľudí zabúda na pravidelnú hydratáciu. Konzumácia veľkého množstva vody pred spaním môže mať za následok potrebu častého vstávania počas noci na toaletu. Jednorazová potreba močiť počas noci sa považuje za normu, zatiaľ čo častejšia potreba prerušuje spánok. Na druhej strane to spôsobuje, že telo vynecháva kľúčové fázy spánku, ktoré sú nevyhnutné pre fyzickú a duševnú regeneráciu.
Preto by ste aspoň dve hodiny pred spaním nemali konzumovať veľké množstvo tekutín. Stačí pohár vody – na zapitie liekov alebo zmiernenie sucha v ústach. Ide o optimálne množstvo, hoci najlepšie je prispôsobiť si ho vlastným potrebám, pričom treba mať na pamäti, že primeranú hydratáciu treba udržiavať počas celého dňa a tekutiny dodávať pravidelne.
„Všeobecným pravidlom je, že ak potrebujete piť vodu, vypite menej ako jeden pohár v posledných dvoch hodinách pred spaním. A pite po malých dúškoch,“- Dr. Jessica Vensel Rundo, odborníčka na poruchy spánku, vysvetľuje v rozhovore pre Cleveland Clinic.