Začnite jesť denne hrsť orechov. Toto vám to spraví s telom a mozgom

orechy

Sú jednou z najlepších potravín pre mozog – orgán, ktorý riadi celé telo. Sú ľahko dostupné a nepotrebujú spoločnosť, aby dobre chutili. Tu je dôvod, prečo by ste mali siahnuť po orechoch.

Chrumkajte ich samostatne, prihadzujte ich do šalátov, pridávajte do dezertov, kombinujte a hľadajte pre orechy chuťové kombinácie. Na zlepšenie mozgových funkcií stačí len niekoľko kúskov denne. Sú jedným z najlepších palív pre tento orgán – jeden z najdôležitejších v našom tele.

Ako orechy ovplyvňujú mozog?

Orechy zlepšujú náladu. V jednej veľkej štúdii vedci sledovali ľudí na stredomorskej diéte doplnenej o orechy. Zistili, že u ľudí na orechovej strave sa počas 5,5 roka znížilo riziko depresie o 20 – 30 %. Okrem toho orechy obsahujú tryptofán (ide o aminokyselinu), ktorý je prekurzorom serotonínu, má upokojujúci účinok a zlepšuje náladu.

Orechy sú tiež zdrojom minerálnych látok, ako sú draslík, horčík a vápnik, ktoré pomáhajú udržiavať krvný tlak pod kontrolou. To je dôležité nielen pre srdce, ale aj pre mozog, keďže tento orgán obklopuje sieť krvných ciev. Prostredníctvom nich sa vyživuje mozog. Mozog potrebuje na svoje dobré fungovanie neustály, neobmedzený prietok krvi.

Nezabudnite pozrieť toto:  Fico plne podporuje Ukrajinu a jej vstup do EÚ: Bude to pre nás prínosom

Čo ešte? Orechy sú tiež bohatstvom horčíka, vlákniny, omega-3 mastných kyselín a antioxidantov. Omega-3 mastné kyseliny chránia pred Alzheimerovou chorobou, podporujú správnu stavbu bunkových membrán a rekonštrukciu neurónových spojení a môžu znížiť zápal a riziko mozgovej mŕtvice. Vláknina zasa znižuje tvorbu usadenín v cievach a tepnách, čo môže chrániť pred hromadením aterosklerotických plakov v mozgových tepnách. Orechy sú tiež bohaté na antioxidanty vrátane vitamínu E. Tieto zložky môžu zabrániť degeneratívnym procesom v mozgu.

TOP 5 orechov podporujúcich mozog

Orechy sú vo všeobecnosti vynikajúcou výživou pre ľudský mozog, ale existuje „zlatá päťka“, ktorá vyniká svojimi vlastnosťami, ktoré majú obzvlášť silný vplyv na funkciu mozgu. Podľa Laury M. Aliovej, oceňovanej odborníčky na výživu a dietologičky s viac ako 30-ročnou praxou, medzi päť najlepších orechov pre mozog patria mandle, vlašské orechy, lieskové a pekanové orechy a pistácie.

  • Mandle sú bohaté na fytosteroly – druh rastlinných sterolov, ktoré „súťažia“ o miesto s cholesterolom, čím znižujú jeho vstrebávanie. Podľa odborníčky na výživu Laury M. Aliovej to potenciálne znižuje tvorbu aterosklerotických plátov v mozgových tepnách.
  • Vlašské orechy sú bohaté na omega-3 mastné kyseliny, ako aj antioxidanty, ktoré sú pre mozog skvelé. Flavonoly, vitamín E a selén, ktoré spolupracujú ako tím, vykazujú pôsobivé protizápalové účinky.
  • Pistácie sú jedny z mála orechov, ktoré obsahujú luteín a zeaxantín. Tieto zlúčeniny môžu pomôcť zlepšiť prietok krvi do mozgu, čím pomáhajú udržať sústredenie a jasnosť mysle. Okrem toho obsahujú melatonín, hormón, ktorý reguluje cyklus spánku a bdenia. A spánok je pre zdravý mozog nevyhnutný.
  • Pekanové orechy sú tiež bohaté na omega-3 mastné kyseliny a sú tiež zdrojom zinku a medi, dvoch živín dôležitých pre kognitívne funkcie. Dietologička Laura M. Aliová s odvolaním sa na výskum upozorňuje, že u ľudí s Alzheimerovou chorobou sa zistila nižšia hladina zinku a u malých detí s nedostatkom zinku sa zistilo spomalenie kognitívneho vývoja a problémy s učením.
  • Lieskové orechy sú zdrojom vitamínu E, medi a mangánu, ako aj vitamínov skupiny B, tiamínu a kyseliny listovej, teda zložiek, ktoré pozitívne ovplyvňujú funkciu mozgu.
Nezabudnite pozrieť toto:  V obchode ju obchádzame. Je to jedna z najzdravších zelenín, ktorá chráni pečeň

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *