Prečo Čína kope 10 kilometrov do zemskej kôry?

cina vrt

Čínski vedci v utorok začali pracovať na plánovanom 10 000-metrovom vrte do zemskej kôry, ktorý je zatiaľ najhlbším v krajine, uvádza agentúra Bloomberg s odvolaním sa na štátnu tlačovú agentúru Sinchua.

Šachta bude prenikať cez 10 kontinentálnych vrstiev alebo vrstiev hornín, aby sa dostala do kriedového systému v zemskej kôre, ktorý je starý približne 145 miliónov rokov.

Podľa čínskej spoločnosti National Petroleum Corp, ktorá je zodpovedná za 457 dní trvajúci projekt, projekt poskytne údaje o vnútornej štruktúre Zeme a tiež otestuje technológie podzemného vŕtania.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Prví Slováci v Chorvátsku hlásia astronomické ceny. Neuveríte, koľko zaplatili

Toto úsilie by sa mohlo využiť na identifikáciu nerastných zdrojov, ako aj na posúdenie environmentálnych rizík, ako sú zemetrasenia a sopečné erupcie.

„Náročnosť budovania vrtného projektu možno prirovnať k jazde veľkého nákladného auta na dvoch tenkých oceľových lanách,“ uviedol Sun Jinsheng, vedec z Čínskej technickej akadémie, vo vyhlásení pre Xinhua.

V prejave k niektorým popredným vedcom krajiny v roku 2021 prezident Si Ťin-pching vyzval na väčší pokrok v hlbinnom prieskume Zeme. – Bloomberg

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Mimozemšťania vraj môžu byť medzi nami, tvrdia vedci z prestížneho Harvardu

Súčasným rekordom v hĺbke vrtu vyvŕtaného do zeme je ruský superhlboký vrt Kola, ktorý má zaznamenanú hĺbku 40 230 stôp (12 262 metrov) a bol dokončený v roku 1989 po 20 rokoch vŕtania.

Pre porovnanie, hrúbka zemskej kôry je v priemere 30 km (19 míľ).

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *