Prestaňte sa sprchovať horúcou sprchou tieto problémy začnú miznúť

sprchovanie
Staň sa zdrojom inšpirácie pre svojich priateľov – zdieľaj článok, ktorý ťa zaujal!

Donedávna som si nevedel predstaviť deň bez horúcej sprchy. Večerné oblievanie sa vodou prinášalo útechu mojim svalom, ale postupom času sa začal objavovať ďalší problém, o ktorom som nevedel. Keď sa môj lekár dozvedel o tejto praxi, zakázal horúce kúpele a vynadal mi, že som hlúpy. Prečo by sme sa nemali kúpať v horúcej vode? Určite to zistite skôr, ako bude neskoro.

Nie je zaujímavé, že otázka telesnej hygieny sa za posledných niekoľko desaťročí tak zmenila? Pamätám si, ako mi starí rodičia hovorili, že kúpať sa možno len raz týždenne, zvyčajne v sobotu, deň pred sviatkom. Moji rodičia už mali lepšie podmienky, ale aj tak si nikto nevedel predstaviť, že by sa umývali minimálne dvakrát denne, ako je to v súčasnosti. Naozaj naše telo potrebuje ráno a večer horúcu sprchu?

Nič vás to nestojí, tak prečo si neprečítať aj tento článok?
Ako skladovať sušené huby, aby neplesniveli? Geniálny trik

Ako často by sme sa mali sprchovať?

V dnešnej dobe sa sprchujeme takmer neustále. Ráno pred odchodom do práce, po posilňovni a ako dezert si doprajeme horúci kúpeľ tesne pred spaním. Na jednej strane to má svoje výhody, pretože si očistíme telo od potu a prachu, ktorý si nechceme nosiť do postele. Tieto nečistoty sú vo všeobecnosti okom neviditeľné, ale sú skvelou živnou pôdou pre roztoče, ktoré spôsobujú alergie, kožné plesne a rôzne infekcie.

Nič vás to nestojí, tak prečo si neprečítať aj tento článok?
Do teraz ste praženicu robili zle. Tento trik z nej urobí luxus

Má však drhnutie tela pozitívny vplyv na naše zdravie? Nie tak celkom. Účinok horúcej vody v kombinácii so silnou čistiacou kozmetikou môže vysušiť pokožku a zničiť prirodzenú hydrolipidovú bariéru. To nie je nič iné ako povlak na tele, ktorý je zodpovedný za správnu hydratáciu a pružnosť. Ak spôsobíte vysušenie epidermy, môžete bojovať s ekzémom, šupinatou pokožkou alebo erytémom.

Ideálny kúpeľ by mal prebiehať takto

Dlhé kúpele vo vriacej vode s voňavými gélmi sú ľahkým spôsobom, ako poškodiť pokožku. Okrem toho sa sedenie vo vani neodporúča tým, ktorých zaťažujú alergie, atopická dermatitída alebo infekcie v intímnych oblastiach. Namiesto toho, aby si pomohli, len vystavujú svoju pokožku ešte väčšiemu podráždeniu.

Nič vás to nestojí, tak prečo si neprečítať aj tento článok?
Na Slovensko mieri najväčšie sneženie tento rok

Začnite tým, že zmeníte kúpeľ na sprchu, budete mať väčšiu kontrolu nad teplotou vody a spotrebujete jej oveľa menej, čo vám prinesie aj úsporu peňazí. Používajte teplú aj vlažnú vodu, ktorá nepresiahne 30 stupňov Celzia.

Nestojte dlho pod prúdom vody; v ideálnom prípade by mala sprcha trvať menej ako 15 minút a mala by sa používať raz denne, s výnimkou cvičenia, pri ktorom by ste sa mohli spotiť alebo zašpiniť. Pri umývaní používajte prírodnú kozmetiku s tzv. čistým zložením. Budú jemné, ale účinné, a nie ako voňavé mydlá, ktoré našu pokožku veľmi vysušujú.


Staň sa zdrojom inšpirácie pre svojich priateľov – zdieľaj článok, ktorý ťa zaujal!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *